FOTO ȘI VIDEO Au învățat de la "ăi bătrâni"! Cum au lăsat micii tricolori vestiarul după victoria cu Cehia: "Respect!"

Au învățat de la ăi bătrâni ! Cum au lăsat micii tricolori vestiarul după victoria cu Cehia: Respect! Nationala

După victoria entuziasmantă a naționalei U20 a României împotriva Cehiei, tinerii tricolori au dat dovadă de un gest de respect exemplar.

După succesul de pe „CFIG Arena” cu scorul de 1-0, aceștia au făcut curățenie în vestiarul echipei, pe care l-a lăsat impecabil, asemenea echipei naționale de seniori care a procedat la fel după ultimul lor meci la Campionatul European din Germania.

Federația Română de Fotbal a postat pe rețelele sociale un videoclip cu vestiarul curat și mesajul „Fotbal = respect. Așa l-am primit, așa l-am predat”.

• Vlcsnap 2024 10 10 22h53m53s187

Desfășurarea meciului

Prima mare ocazie i-a aparținut României în minutul 10 când Musi, cel care avea să marcheze doar 27 minute mai târziu, a scăpat singur cu portarul advers. Winger-ul celor de la FCSB a finalizat, dar șutul său nu a reușit să prindă spațiul porții.

Doar opt minute mai târziu, cehul Sloncik și-a încearcat norocul dintr-o lovitură liberă. Mijlocașul ofensiv a tras precis, dar Vlad Răfăilă, portarul formației italiene Lecce, a fost pe fază și a eliminat orice pericol.

Golul României și cel care avea să înghețe tabela a venit în minutul 37, când Alexandru Musi a preluat o acțiune pe cont propriu în partea stângă. Extrema stângă a pătruns în careu și a tras o torpilă la care portarul Slavata a rămas doar spectator.