Elvir Bolic: ”Am avut experiențe proaste cu românii!”
Fostul atacant bosniac Elvir Bolic a prefațat partida Bosnia – România. Bolic consideră că echipa națională a României este mai puternică decât cea a Bosniei, având în vedere că Sergej Barbarez încearcă să reconstruiască de la zero prima reprezentativă bosniacă.
Barbarez speră că naționala țării sale va obține cel puțin un punct din meciul de pe Arena Națională contra României. Totuși, Bolic spune că misiunea lui Barbarez este una deosebit de dificilă.
”Am avut experiențe proaste cu românii. Au fost în declin de la generația faimosului Hagi încoace. Vedem că în ultimii ani au revenit. Echipa națională este mai bună decât în ultimii zece ani. Marea întrebare este cât de mult putem face. Acest meci va arăta multe lucruri. Au fost oscilații, după părerea mea, cred că am fost puțin norocoși la tragerea la sorți. Acum depinde de noi. Vedem că sunt o mulțime de jucători noi. Primul joc este important. Dacă vom obține cel puțin un punct, ar fi grozav. Este foarte important cum vom începe meciul.
Treaba de selecționer este una foarte complicată. Trebuie să construiască de la zero o echipă națională. Nu este ușor să stai pe bancă, mai ales când rezultatele nu sunt bune. A afectat foarte mult încrederea echipei, care are nevoie să înceapă să câștige niște meciuri. Sperăm că acest lucru va începe mâine seară”, a spus Elvir Bolic, potrivit sportsport.ba.