VIDEO EXCLUSIV ”Care a fost cel mai greu adversar pe care l-ai întâlnit?” Cătălin Munteanu nu a ezitat să răspundă

Catalin Munteanu Echipa Nationala Euro 2000 Laszlo Boloni nationala Italiei Nationala
Data publicarii: Luni 03 Iunie 2024, 11:56
Data actualizarii: Luni 03 Iunie 2024, 17:44

Fostul tricolor Cătălin Munteanu a fost invitatul emisiunii Emoții Europene, în direct pe Sport.ro și VOYO.

Cătălin Munteanu (45 de ani), fost internațional și jucător la Steaua, Dinamo, Atletico Madrid, Salamanca sau Espanyol Barcelona, în prezent antrenor, a fost invitatul emisiunii Emoții Europene, în direct pe Sport.ro și VOYO (LIVE AICI, de la ora 11:00), emisiune susținută de Casa Pariurilor.

Întrebat care a fost cel mai greu adversar pe care l-a întâlnit de-a lungul carierei, Munteanu nu a ezitat să răspundă:

”Italia a fost cel mai greu adversar cu care am jucat vreodată! Aveau cea mai bună apărare: Cannavaro - Nesta - Maldini, în față erau Totti, Del Piero și Inzaghi...

Am jucat cu ei imediat după Euro 2000, cu domnul Loți Boloni antrenor la națională.

Am avut ca adversare și Germania, și Spania chiar la debut, dar cu Italia nu am avut nicio șansă...”.

Cătălin Munteanu, 17 selecții și 1 gol pentru naționala României

Cu 17 meciuri sub tricolor, Cătălin Munteanu a marcat pentru România în preliminariile pentru EURO 2000, în partida cu Liechtenstein, câștigată clar de ”Tricolori” cu scorul de 7-0.

Atunci, Gică Popescu a deschis scorul în minutul 18, iar Cătălin Munteanu a dublat avantajul României în minutul 30.

Adrian Ilie a reușit un hat-trick (minutele 32, 45 și 53), iar pe lista marcatorilor și-a făcut apariția în minutul 56 și Viorel Moldovan.

Scorul final a fost stabilit în minutul 60 după autogolul lui Modestus Haas.

La EURO 2000, naționala României s-a calificat în sferturile de finală de pe a doua poziție în Grupa A, din care mai făceau parte Portugalia, care a încheiat pe primul loc în grupă, Anglia și Germania. Tricolorii pierdeau atunci în fața Portugaliei, scor 0-1, remizau cu Germania, scor 1-1 (’28 Scholl / ’5 V. Moldovan) și o învingeau pe Anglia, scor 3-2 (’22 Chivu, ’48 D. Munteanu, ’89 - din penalty I. Ganea).

Campionatul European din Germania 2024 se vede în exclusivitate la PRO TV, PRO ARENA și VOYO, începând cu 14 iunie. Cele mai tari faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.