Cât s-a încheiat Lituania - Kosovo, cel de-al doilea meci din grupa României, în Nations League Nationala

Naționala din Kosovo a învins sâmbătă, în deplasare, scor 2-1, reprezentativa Lituaniei, într-un meci din grupa C2 a Ligii Naţiunilor.

La Kaunas s-au înfruntat celelalte două adversare ale României, din grupa de Liga Națiunilor. Edon Zhegrova a deschis scorul pentru oaspeţi, în minutul 20, din pasa lui Muslija. Introdus pe teren în minutul 59, Ermal Krasniqi a majorat avantajul kosovarilor în minutul 65, iar Paulius Golubickas le-a dat speranţe lituanienilor cu golul său din minutul 85.

Kosovo s-a impus cu 2-1 şi se află pe locul secund în grupa C2, având 6 puncte. Pe primul loc este, în continuare, România, cu şase puncte şi golaveraj mai bun. Cipru ocupă locul al treilea, cu 3 puncte, iar Lituania are trei înfrângeri din trei meciuri.

Programul în Grupa C din Liga Națiunilor

• Vineri 6 septembrie: Lituania – Cipru 0-1 (Pittas 34′), Kosovo – ROMÂNIA 0-3 (Man 40′, R. Marin 51′-pen., Drăguş 82′)
  • Luni, 9 septembrie: Cipru – Kosovo 0-4 (Muriqi 9′-pen., 21′, Albion Rrahmani 48′, Dellova 55′), ROMÂNIA – Lituania 3-1 (Mihăilă 4′, R. Marin 87′-pen., Mitriţă 90’+2 / Kučys 34′)
  • Sâmbătă, 12 octombrie: Lituania – Kosovo (16:00), Cipru – ROMÂNIA (21:45)
  • Marţi, 15 octombrie: Lituania – ROMÂNIA, Kosovo – Cipru (21:45)
  • Vineri, 15 noiembrie: Cipru – Lituania (19:00), ROMÂNIA – Kosovo (21:45)
  • Luni, 18 noiembrie: Kosovo – Lituania, ROMÂNIA – Cipru (21:45)