Tricolorii au obținut marți seara cea de-a patra victorie consecutivă în grupa din Divizia C din Liga Națiunilor, 2-1 în Lituania.

În minutul 84, selecționerul l-a introdus și pe Ianis Hagi în locul lui Dennis Man.

Fotbalistul lui Rangers a fost însă inexistent pe teren! Conform datelor Sofascore, în cele 11 minute jucate (cu tot cu cele din prelungirile partidei), Hagi a avut 0 goluri, 0 pase decisive, 0 pase reușite, 0 centrări corecte, 0 mingi lungi corecte, 0 șuturi pe poartă, 0 șuturi pe lângă poartă, 0 șuturi blocate, 0 încercări de dribling, 0 dueluri la sol câștigate, 0 dueluri aeriene câștigate, 0 faulturi făcute, 0 faulturi comise asupra sa, 0 ieșiri din apărare, 0 interceptări etc. - asta pentru că Ianis a avut 0 atingeri!

Rangers despre Ianis Hagi

Rangers, formația de club a lui Ianis, a publicat pe site-ul oficial un ”review” al prestațiilor internaționale ale fotbaliștilor de la echipă convocați la loturi în această perioadă.

”Ianis Hagi - România

Cipru - România 0-3 - sâmbătă 12 octombrie - UEFA Nations League

Lituania - România 1-2 - marți 15 octombrie - UEFA Nations League

A fost o pauză internațională pozitivă pentru Ianis Hagi și România, care și-au consolidat poziția de lider în Grupa C2 după cele două victorii din UEFA Nations League.

Jucătorul lui Rangers și-a adus aportul venind de pe bancă în ambele meciuri: a evoluat 20 de minute în victoria 3-0 din deplasare cu Cipru, apoi a fost introdus pe final în succesul 2-1 cu Lituania”, a scris Rangers.

Rangers se pregătește de duelul cu FCSB și scoțienii îl pomenesc pe Gigi Becali

Gigi Becali mizează totul pe derby-urile cu Dinamo (20 octombrie în Superligă și 30 octombrie în Cupă) și Rapid (27 octombrie, campionat), motiv pentru care patronul de la FCSB a anunțat deja că va alinia echipa a doua la meciul cu Rangers (24 octombrie, Europa League).

Finanțatorul recurge la această măsură pentru că nu vrea să riște prezența în play-off, dar și pentru că, așa cum a spus chiar el, a început să înțeleagă ”fanatismul fanilor”.

”Ar putea fi doar oglinzi și fum, dar nu pare a fi așa”, au scris cei de la The Scottish Sun. Apoi au continuat: ”Asta pentru că Gigi Becali, excentricul patron al viitoarei adversare a lui Rangers, FCSB, este decis să arunce una dintre surprizele sale legendare”, au scris scoțienii.

De altfel, aceștia au vorbit și despre motivul care se află în spatele deciziei lui Gigi Becali: ”FCSB, varianta modernă a Stelei București, a avut un start strălucitor în Europa League, și se clasează pe locul patru, dar asta, în contrast cu performanțele din campionat, unde ocupă doar locul șapte în clasament.

Este evident o situație care nu îi convine deloc excentricului Becali și se pare căm acesta ia problema în propriile mâini”.