Ce au scris italienii, după ce Dennis Man a marcat cu Kosovo și Valentin Mihăilă a bifat un assist

Dennis Man kosovo - romania Romania valentin mihaila Nationala
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 09:59
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 09:58

România a câștigat fără emoții primul meci din noul sezon de UEFA Nations League, scor 3-0 cu Kosovo, a doua cea mai bine cotată echipă din grupa noastră.

Pe lângă Dennis Man, care a fost ”omul meciului” în partida de la Priștina, și Valentin Mihăilă a avut o evoluție admirabilă, reușind să bifeze un assist și câteva ocazii periculoase.

Imediat după meciul cu Kosovo, presa din Italia a reacționat și i-a lăudat pe cei doi titulari de la Parma. Pe lângă ei, și Răzvan Marin, un alt fotbalist român din Serie A, și-a făcut loc printre remarcați cu un gol și un assist.

Ce au scris italienii despre Dennis Man și Valentin Mihăilă

”România a avut un mare succes la debutul în această ediție de Nations League. Echipa României a trecut de Kosovo cu 3-0, cu goluri în fiecare repriză. Printre vedetele serii au fost cei doi atacanți de la Parma, Dennis Man și Valentin Mihăilă.

Primul, în special, a marcat golul care a deschis scorul, din assist-ul lui Răzvan Marin de la Cagliari. Tot Marin a stabilit scorul de 2-0 dintr- lovitură de pedeapsă. Și Mihăilă s-a descurcat bine, dar a lovit bara”, au scris cei de la parmalive.com.

Dennis Man a deblocat tabela de marcaj în minutul 40, după assist-ul provenit de la Răzvan Marin care, în actul secund, a fructificat fără emoții o lovitură de pedeapsă în minutul 51. Denis Drăguș a dus scorul la 3-0 în minutul 82. România a evoluat în superioritate numerică pe final, după ce Vojvoda a încasat al doilea cartonaș galben în minutul 85. Tabela de marcaj a rămas nemodificată până la fluierul de final al ”centralului”.