Romania - Lituania Lituania Romania Nationala Răzvan Marin a marcat din penalty în meciul cu Lituania / Foto: Sport Pictures
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 09:24
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 09:24

România a câștigat cu 3-1 meciul cu Lituania de pe stadionul din Ghencea și are șase puncte din tot atâtea posibile.

Chiar dacă a deschis scorul repede, în minutul 4, prin Valentin Mihăilă, România și-a complicat misiunea după ce a fost egalată în minutul 34.

Lituanienii au avut câteva ocazii periculoase și au reușit chiar să marcheze golul de 2-1 în minutul 78, dar VAR-ul a intervenit și a anulat reușita pentru un fault la portarul Ștefan Târnovanu.

• Alexandru Mitriță a închis tabela în România - Lituania / Foto: Sport Pictures

Cele mai tari imagini de la România - Lituania 3-1

În minutul 87, România a înscris pentru 2-1 dintr-un penalty obținut de Ianis Hagi și executat de Răzvan Marin, iar în prelungiri Alexandru Mitriță a închis tabela la 3-1.

• Sport.ro vă prezintă o colecție impresionantă de imagini de la meciul din Ghencea, primul al lui Mircea Lucescu (79 de ani) în fața suporterilor naționalei de la revenirea pe banca tehnică a ”tricolorilor”.

După un start perfect în UEFA Nations League, cu două victorii din două meciuri, România are prima șansă pentru primul loc în grupa din Liga C și se pregătește pentru meciul cu Cipru, care va avea loc în luna octombrie.

Cipru a câștigat meciul cu Lituania, primul din acest sezon de Nations League, scor 1-0, dar a suferit o înfrângere usturătoare în etapa a doua cu Kosovo, scor 0-4. Potrivit site-urilor de specialitate, ciprioții au un lot evaluat la 19 milioane de euro, mult sub cel al României, cotat la 92 de milioane de euro.

Clasamentul în grupa României din Liga Națiunilor după două etape:

1. România - 6p (6-1)

2. Kosovo - 3p (4-3)

3. Cipru - 3p (1-4)

4. Lituania - 0p (1-4)

Ce urmează pentru România

După meciul din Ghencea cu Lituania, România are alte patru partide programate în Nations League, după cum urmează:

12 octombrie, ora 21:45: Cipru - România

15 octombrie, ora 21:45: Lituania - România

15 noiembrie, ora 21:45: România - Kosovo

18 noiembrie, ora 21:45: România - Cipru