România s-a impus sâmbătă seara, scor 3-0 în deplasare cu Cipru, prin golurile marcate de Man, R.Marin (penalty) și Drăgușin, și este lider în Divizia C din UEFA Nations League.

Echipa antrenată de Mircea Lucescu a jucat fotbal și făcut spectacol împotriva unei echipe care a pus în pericol poarta lui Florin Niță doar în primele trei minute ale jocului și în câteva fragmente din partea a doua.

Radu Drăgușin a marcat primul său gol pentru națională, iar fanii prezenți în Larnaca au acompaniat cu scandări motivaționale fiecare fază de atac a jucătorilor lui Lucescu.

Cu un Dennis Man dezinvolt, România a zburdat în prima repriză și a tranșat practic meciul după cele 45 de minute. Urmează meciul de marți, din deplasare, cu Lituania.

Cu Cipru, Dennis Man a fost de departe MVP - Sofascore l-a notat cu 8.2, în timp ce tricolorul cu cea mai mică notă, după o evoluție ușor haotică, a fost fundașul dreapta Andrei Rațiu - doar 6.6 de la Sofascore.

Note mari au mai primit Valentin Mihăilă (7.6), Radu Drăgușin (7.6) și Răzvan Marin (7.4).

CIPRU – ROMÂNIA 0-3 (Man 16, R. Marin 25-pen., Drăgușin 36)

CIPRU: 1. Mall – 18. Artymatas, 19. Laifis, 3. Panagiotou – 7. Antoniou, 8. Kousoulos, 20. Kastanos, 4. Ioannou – 17. Loizou, 9. Pittas, 21. Tzionis. Selecționer: Sofronis Avgousti

Rezerve: 13. Demetriou, 22. Michael – 2. Karo, 5. Charalampous, 6. Gogic, 10. Sotiriou, 11. Makris, 12. Stylianou, 14. Pileas, 15. Chrysostomou, 16. Andreou, 23. Ilia

ROMÂNIA: 1. Niță – 2. Rațiu, 3. Drăgușin (5. Ghiță, 82), 6. M. Marin, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu (8. Chipciu, 63), 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin (21. Olaru, 63), 19. Drăguș (9. Pușcaș, 72), 20. Man (14. Hagi, 72). Selecționer: Mircea Lucescu

Rezerve: 12. Moldovan, 16. Târnovanu – 4. Manea, 7. Alibec, 17. Fl. Coman, 22. Mitriță, 23. Sorescu

Lotul României pentru ”dubla” cu Cipru și Lituania

PORTARI: Florin NIȚĂ (Damac | Arabia Saudită, 26/0), Horațiu MOLDOVAN (Sassuolo | Italia, 11/0), Ștefan TÂRNOVANU (FCSB, 2/0)

FUNDAȘI: Andrei RAȚIU (Rayo Vallecano | Spania, 23/1), Cristian MANEA (FC Rapid 1923, 25/2), Andrei BURCĂ (Baniyas | EAU, 33/1), Radu DRĂGUȘIN (Tottenham | Anglia, 23/0), Virgil GHIȚĂ (Cracovia | Polonia, 1/0), Alexandru PAȘCANU (FC Rapid 1923, 0/0), Nicușor BANCU (Universitatea Craiova, 41/2), Alexandru CHIPCIU (Universitatea Cluj, 45/6)

MIJLOCAȘI: Deian SORESCU (Gaziantep | Turcia, 19/0), Dennis MAN (Parma | Italia, 30/8), Nicolae STANCIU (Damac | Arabia Saudită, 76/15), Răzvan MARIN (Cagliari | Italia, 61/7), Marius MARIN (Pisa | Italia, 24/0), Darius OLARU (FCSB, 22/0), Adrian ȘUT (FCSB, 2/0), Ianis HAGI (Rangers | Scoția, 41/5), Florinel COMAN (Al-Gharafa | Qatar, 18/1), Valentin MIHĂILĂ (Parma | Italia, 26/5), Alexandru MITRIȚĂ (Universitatea Craiova, 20/4)

ATACANȚI: George PUȘCAȘ (Bodrum | Turcia, 45/11), Denis ALIBEC (Farul Constanța, 40/5), Denis DRĂGUȘ (Trabzonspor | Turcia, 17/4)