FOTO ȘI VIDEO Cine a fost cel mai slab tricolor în România - Lituania 3-1 din Liga Națiunilor. Dezastru în apărare!

Andrei Ratiu denis dragus Echipa Nationala nationala Lituaniei radu dragusin Nationala
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 09:17
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 09:24

Naționala lui Mircea Lucescu este lider în grupa din Liga C a UEFA Nations League.

Naționala României a întâlnit luni seara Lituania în Ghencea, pe stadionul ”Steaua”, în a doua rundă din Grupa 2 a Ligii C din Nations League.

La capătul celor 90 de minute, tricolorii s-au impus cu 3-1 și sunt lideri în grupă, cu două victorii în primele două meciuri.

Valentin Mihăilă a deschis repede scorul (4), Armandas Kucys a egalat pentru oaspeți în minutul 34, dar golurile lui Răzvan Marin (87, dintr-un penalty scos de Ianis Hagi) și Alexandru Mitriță (90+2) ne-au adus victoria cu scorul de 3-1.

Timp de 85 de minute, naționala lui Mircea Lucescu a jucat slab, dovadă stând și notele primite de la portalul Sofascore.

Andrei Rațiu a jucat rău de tot cu balticii

Cel mai slab tricolor a fost fundașul dreapta Andrei Rațiu, care a primit 6.2, dar note mici au primit și colegii din defensivă Radu Drăgușin (6.6), Nicușor Bancu (6.6) și Andrei Burcă (6.7), ca și închizătorul Marius Marin (6.7), sub media echipei.

Slab a jucat și vârful Denis Drăguș, notat cu 6.5.

Notele mari le-au primit, în ordine, căpitanul Nicolae Stanciu (7.9), portarul Ștefan Târnovanu (7.8) și marcatorii Valentin Mihăilă, Răzvan Marin și Alexandru Mitriță (toți notați cu 7.4).

Ianis Hagi, intrat pe parcurs și cel care a obținut penalty-ul din care s-a făcut 2-1, a primit 7.3, ca Dennis Man.