VIDEO EXCLUSIV Cine trebuia să bată penalty-ul lui Ionel Ganea din minutul 89 în România - Anglia 3-2, singura victorie a ”tricolorilor” de la EURO

Ionel Ganea Cosmin Contra Echipa Nationala Euro 2000 Nationala Angliei Nationala
Data publicarii: Marti 04 Iunie 2024, 11:27
Data actualizarii: Marti 04 Iunie 2024, 11:30

Emisiunea Emoții Europene este difuzată în direct pe Sport.ro și VOYO de luni până vineri, de la ora 11:00. EURO 2024 este LIVE pe PRO TV, Pro Arena și VOYO.

Pe 20 iunie 2000, România se impunea în fața Angliei cu 3-2 în grupele de la EURO 2000, singura victorie a ”tricolorilor” din istoria participărilor la turneele finale continentale și ultimul succes al naționalei noastre la vreun European sau Mondial, una reușită fără Gheorghe Hagi, suspendat.

Cristian Chivu deschidea scorul (22 - primul său gol la națională), atacanții-minune Alan Shearer și Michael Owen făceau rapid 2-1 pentru Anglia (41 - din penalty și, respectiv 45), Dorinel Munteanu egala imediat după pauză (48), iar în minutul 89 Ionel Ganea ”confisca” mingea pentru a înscrie din penalty golul victoriei României, 3-2, și al calificării în optimi!

”La penalty-ul lui Ganea m-am uitat, n-am avut emoții, pentru că l-am văzut decis când a luat mingea și știam că va marca. Nimeni n-a avut curaj să se certe cu el, Dorinel Munteanu trebuia să bată parcă penalty-ul.

Dintr-o grupă cu Germania, Portugalia și Anglia, nimemni nu se aștepta să ne calificăm, era grupa morții, și noi am reușit acest lucru, credeam în asta chiar dacă eram outsideri!

Dar noi am avut încredere, atunci jucam de la egal la egal cu ei, eram și noi puternici și ne simțeam puternici.

Pentru noi era ceva normal să jucăm împotriva celor mai buni fotbaliști din lume”, a explicat Cosmin Contra la emisiunea Emoții Europene (LIVE AICI de la ora 11:00).

Echipele din România - Anglia 3-2 (EURO 2000)

Anglia: Martyn - G. Neville, Campbell, Keown, P. Neville - Beckham, Scholes (81 Southgate), Ince, Wise (76 Barmby) - Shearer, Owen (67 Heskey)

Antrenor: Kevin Keegan

România: Stelea - Contra, Filipescu, Gh. Popescu (33 Belodedici), Chivu - D. Petrescu, Gâlcă (68 L. Roșu), D. Munteanu, Ad. Ilie (74 I. Ganea) - V. Moldovan, Mutu

Antrenor: Emerich Jenei

Campionatul European din Germania 2024 se vede în exclusivitate la PRO TV, PRO ARENA și VOYO, începând cu 14 iunie. Cele mai tari faze vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO.