Ciprioții, următorii adversari ai României, au tras o singură concluzie după 3-1 cu Lituania

Romania - Lituania Lituania Romania Nationala
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 08:31
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 08:31

România a câștigat cu 3-1 meciul cu Lituania de pe stadionul din Ghencea și are șase puncte din tot atâtea posibile.

Chiar dacă a deschis scorul repede, în minutul 4, prin Valentin Mihăilă, România și-a complicat misiunea după ce a fost egalată în minutul 34.

Lituanienii au avut câteva ocazii periculoase și au reușit chiar să marcheze golul de 2-1 în minutul 78, dar VAR-ul a intervenit și a anulat reușita pentru un fault la portarul Ștefan Târnovanu.

În minutul 87, România a înscris pentru 2-1 dintr-un penalty obținut de Ianis Hagi și executat de Răzvan Marin, iar în prelungiri Alexandru Mitriță a închis tabela la 3-1.

Ce a scris presa din Cipru despre victoria României

Cipru va fi următoarea adversară a României din luna octombrie, iar jurnaliștii ciprioți au rezumat în doar câteva cuvinte victoria ”tricolorilor” cu Lituania.

”Au fost 'stresați', dar România i-a 'curățat' pe lituanieni!”, a fost titlul dat de publicația sportime.sigmalive.com.

După ce a câștigat cu 1-0 meciul cu Lituania din prima etapă, Cipru a pierdut usturător pe teren propriu împotriva celor de la Kosovo, scor 0-4, într-un meci în care Albion Rrahmani și-a trecut numele pe lista marcatorilor.

Clasamentul în grupa României din Liga Națiunilor după două etape:

1. România - 6p (6-1)

2. Kosovo - 3p (4-3)

3. Cipru - 3p (1-4)

4. Lituania - 0p (1-4)

Ce urmează pentru România

După meciul din Ghencea cu Lituania, România are alte patru partide programate în Nations League, după cum urmează:

• 12 octombrie, ora 21:45: Cipru - România
  • 15 octombrie, ora 21:45: Lituania - România
  • 15 noiembrie, ora 21:45: România - Kosovo
  • 18 noiembrie, ora 21:45: România - Cipru