Pentru ”Tricolori” urmează partida cu Lituania, programată marți, de la 21:45, însă România a suferit o lovitură grea în meciul cu Cipru.

Nicușor Bancu s-a întors singur în România

Nicușor Bancu, titularul din flancul stâng al apărării, va fi suspendat la meciul cu Lituania din cauza cartonașelor galbene acumulate. Astfel, în partea stângă, Mircea Lucescu se va baza pe Alexandru Chipciu, fotbalistul care a intrat pe teren în minutul 63 al partidei cu Cipru.

Din acest motiv, Nicușor Bancu nu a mai făcut deplasarea în Lituania, iar reporterii PRO TV l-au surprins pe căpitanul Universității Craiova în timp ce aștepta pentru a se îmbarca în avionul spre România.

Ce a spus Nicușor Bancu după meciul cu Cipru

"Mă bucur foarte mult că am reușit să marcăm pentru că am prins încredere mult mai mare și ușor au venit și golurile. Mister mi-a spus că o să mă schimbe pentru a da minute și celui care va juca în Lituania.

Sunt suspendat, simt și ceva la picior și am zis că este mai bine să ies pentru ca Alex să aibă minute înainte de meciul cu Lituania. Mă bucur foarte mult că reușim să marcăm. Eu îmi doream să marcăm și în a doua repriză încă un gol sau două, dar nu mai contează acest lucru. Suntem fericiți că am câștigat, e o victorie meritată.

Vreau să le mulțumesc și suporterilor, m-am simțit aici ca acasă, ceea ce este un lucru foarte rar. Toate meciurile sunt grele, echipele sunt bune. Noi am fost determinați să câștigăm și ne-am făcut treaba. Dacă nu tratezi serios meciul, cu siguranță nu poți să câștigi așa ușor. Ne dorim să ajungem la Mondial, am început bine în Liga Națiunilor, sperăm să o ținem tot așa, pe șirul victoriilor", a spus Nicușor Bancu, la finalul meciului.