Cum l-au numit englezii pe Radu Drăgușin după ce România a spulberat-o pe Kosovo în Nations League

radu dragusin kosovo Nations League Romania Nationala Radu Drăgușin / Foto: Getty Images
Data publicarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 13:08
Data actualizarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 13:07

România a învins-o cu 3-0 pe Kosovo.

Cele două s-au întâlnit în prima etapă din Grupa 2 a Ligii C din Nations League la Priștina, vineri seară. Radu Drăgușin, fotbalistul celor de la Tottenham Hotspur, a fost integralist în formula lui Mircea Lucescu.

Englezii au scris despre Radu Drăgușin după victoria categorică a tricolorilor la Priștina. Britanicii au evidențiat faptul că stoperul lui Ange Postecoglou de la Spurs a avut ”o evoluție lăudabilă” împotriva kosovarilor.

”Starul lui Tottenham, Radu Drăgușin, a avut o evoluție lăudabilă în apărarea României împotriva Kosovo.

Tânărul de 22 de ani a fost adus de Tottenham de la Genoa în luna ianuarie, dar datorită prezenței puternicului cuplu de fundași centrali Cristian Romero și Micky van de Ven, el nu s-a putut impune în prima echipă. Cu toate acestea, pentru echipa națională el este un jucător cheie.

În timp ce discuțiile din presa românească sunt în mare parte despre atacul echipei, nu trebuie să uităm că nu au încasat niciun gol în deplasare. Radu Drăgușin a jucat un rol vital în acest aspect.

Apărătorul Tottenham a înregistrat nouă intervenții decisive și a câștigat patru din șase dueluri. Dragusin a finalizat doar 26 din cele 38 de pase (68% precizie), ceea ce e de înțeles datorită jocului rapid de pase.

În general, el a oferit siguranță în apărare, bazându-se pe performanța sa din weekend pentru Spurs împotriva lui Newcastle United. În absența lui Micky van de Ven, Dragusin a fost pentru prima dată titular în noul sezon și a făcut echipă bună cu experimentatul Cristian Romero.

Deși performanța individuală a lui Drăgușin a fost extrem de bună, având în vedere că a fost primul său meci ca titular, nu a putut ajuta echipa lui Postecoglou să câștige meciul”, scrie tothelaneandback.com.

Kosovo - România 0-3

Tricolorii i-au înfruntat pe kosovari pe ”Stadiumi Fadil Vokrri”, în prima rundă din Grupa 2 a Ligii C din Nations League. La capătul celor 90 de minute, selecționata dirijată de Mircea Lucescu a câștigat confruntarea de la Priștina cu 3-0.

Dennis Man a deblocat tabela de marcaj în minutul 40, după assist-ul provenit de la Răzvan Marin care, în actul secund, a fructificat fără emoții o lovitură de pedeapsă în minutul 51.

Denis Drăguș a dus scorul la 3-0 în minutul 82. România a evoluat în superioritate numerică pe final, după ce Vojvoda a încasat al doilea cartonaș galben în minutul 85.