Naționala României s-a impus cu scorul de 3-0 în fața reprezentativei din Cipru, însă a pierdut un jucător important pentru meciul cu Lituania.

Nicușor Bancu, titularul postului de fundaș stânga la națională, a primit cartonaș galben în minutul 41 al meciului de pe AEK Arena din Larnaca și va lipsi la confruntarea cu Lituania pentru cumul de cartonașe.

Astfel, în locul său va juca din primul minut veteranul Alexandru Chipciu (35 de ani), care a și fost introdus de selecționerul Mircea Lucescu în minutul 63 al întâlnirii cu ciprioții, chiar în locul lui Bancu.

Alex Chipciu, acum fundaș stânga la U Cluj, liderul din Superligă, a debutat la echipa națională acum mai bine de 13 ani, în august 2011, când încă era legitimat la FC Brașov.

Atunci, el a jucat titular în amicalul cu San Marino, câștigat cu greu cu 1-0 (gol Ovidiu Herea în minutul 72), și a fost folosit de selecționerul Victor Pițurcă în atac, pe postul de extremă stânga.

Colegii lui Chipciu din ofensivă erau atunci Gabriel Torje pe postul de extremă dreapta și Costin Curelea pe postul de atacant central.

Nicușor Bancu despre Alexandru Chipciu

”Mister mi-a spus că o să mă schimbe pentru a da minute și celui care va juca în Lituania.

Sunt suspendat, simt și ceva la picior și am zis că este mai bine să ies pentru ca Alex să aibă minute înainte de meciul cu Lituania”, a spus Nicușor Bancu la finalul meciului cu Cipru.