"Era o soluție pentru Mircea Lucescu!" Ilie Dumitrescu, cuvinte frumoase despre tricolorul accidentat în FCSB - UTA Arad 2-0

Mircea Lucescu FCSB Ilie Dumitrescu mihai lixandru UTA Arad Nationala Mircea Lucescu / Foto: Getty Images
Data publicarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 23:37
Data actualizarii: Duminica 01 Septembrie 2024, 23:42

FCSB - UTA Arad s-a terminat 2-0.

Cele două formații și-au dat întâlnire duminică, 1 septembrie, de la ora 21:30, în cadrul etapei #8 a Superligii României. Partida s-a desfășurat pe stadionul "Arcul de Triumf" din București.

Tabela a fost deblocată rapid, de către Siyabonga Ngezana în minutul 16. Roș-albaștrii au avut ocazia să dubleze avantajul încă din minutul 58, printr-o lovitură de pedeapsă, dar Alexandru Băluță a fost copleșit de emoții și a ratat execuția.

Același winger avea să își spele din păcate 29 de minute mai târziu, printr-un gol superb marcat în minutul 87.

Ilie Dumitrescu: "Era o soluție pentru Mircea Lucescu!"

În minutul 57, Mihai Lixandru a părăsit terenul șchiopătând. Mijlocașul campioanei României nu putea merge de unul singur și a fost ajutat de doi membri din staff-ul roș-albaștrilor.

Accidentarea lui Mihai Lixandru ar fi o lovitură pentru echipa națională. Mircea Lucescu l-a convocat în premieră pe mijlocașul roș-albaștrilor pentru meciurile cu Kosovo și Lituania din Liga Națiunilor.

"FCSB, pierdere mare Lixandru! Cred că e ceva leziune fibrilară, o ruptură, ceea ce ar însemna o lună pauză. În orice caz, pentru el, după un sezon extraordinar făcut, era un lucru extraordinar să meargă la echipa națională. Era o soluție pentru Mircea Lucescu!", a spus Ilie Dumitrescu, la televiziunea Digi Sport.

Primul test al lui Lucescu la națională este în luna septembrie. România va înfrunta vineri, 6 septembrie, de la ora 21:45, pe Kosovo, în timp ce luni, 9 septembrie, de la aceeași oră, prima reprezentativă o va întâlni pe Lituania. Cele două jocuri ale tricolorilor sunt în cadrul Grupei 2 a Ligii C din Nations League.