FOTO ȘI VIDEO FRF: ”Victorie în ciuda huliganilor”! Cine este Gogoașă, ultrasul ”cu tulburări” din ”Uniți sub tricolor” care s-a dezis recent de Craiova de Mititelu

Echipa Nationala FRF kosovo ultrasi uniti sub tricolor Nationala
Data publicarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 08:26
Data actualizarii: Miercuri 13 Septembrie 2023, 08:32

România a învins Kosovo cu 2-0 după un meci întrerupt timp de 50 de minute din cauza unui grup de suporteri.

Partida de pe Arena Națională, România - Kosovo 2-0, a fost întreruptă în minutul 18, după ce o parte a ultrașilor prezenți în zona Peluzei Sud a aprins torțe și a afișat un banner cu mesajul "Kosovo is Serbia".

Mai mult, pe durata imnului celor din Kosovo din acea zonă a stadionului s-a strigat "Serbia".

Ultrașii din "Uniți sub tricolor" au întrerupt meciul România - Kosovo pentru 50 de minute

Deși au fost rugați de mai mulți jucători ai naționalei să renunțe la banner, suporterii au refuzat, iar arbitrul a trimis jucătorii la vestiare. Jocul s-a reluat după o pauză de aproximativ 50 de minute, oficialii UEFA transmițând că este un ultim avertisment.

În mijlocul incidentelor s-au aflat suporterii mai multor echipe din țară. Printre cei mai vocali s-a numărat Andrei Preda, poreclit "Gogoașă", liderul Peluzei Sud Craiova, care a discutat cu jandarmii, cu fotbaliștii naționalei României, dar și cu reprezentații UEFA.

FRF: "Victoria împotriva Kosovo a fost insuflată de suporterii Naționalei, în ciuda huliganilor"

Imediat după meci, FRF i-a numit pe ultrași "huligani" și "așa-ziși suporteri", transmițând că regretă incidentele de la partida cu Kosovo.

"Victoria împotriva Kosovo a fost insuflată de suporterii Naționalei, în ciuda huliganilor! Federația Română de Fotbal dezavuează cu fermitate comportamentul iresponsabil al grupului de spectatori de la peluza Sud care a dus la întreruperea meciului de aseară, dintre România și Kosovo, de pe Arena Națională. Reiterăm în primul rând principiul după care este guvernat fotbalul în România, și anume neamestecul politicului în actul sportiv.

Revizionismul nu este acceptat în fotbal, iar FRF condamnă cu fermitate mesajele provocatoare de natură politică, ideologică, religioasă sau insultătoare, acestea fiind categoric interzise pe stadioane

Toate acestea s-au înregistrat în tribunele Arenei Naționale de un grup restrâns de așa-ziși suporteri, afectând desfășurarea normală a meciului și, implicit, starea de spirit a tricolorilor. Actele de huliganism au fost dezavuate de restul spectatorilor din stadion, care au fost privați de un spectacol fotbalistic pe care și l-au dorit și pentru care au plătit bilet.

FRF regretă experiența nefastă pe care a trăit-o majoritatea spectatorilor și le mulțumește totodată pentru fantastica susținere pe care au oferit-o tricolorilor în partea a doua a meciului, conducându-i spre o dramatică victorie!", a transmis FRF.

Gogoașă s-a dezis de Craiova lui Mititelu. Care sunt motivele

Grupul de ultrași din "Peluza Sud 1997 Craiova", condus de Andrei Preda, alias "Gogoașă", fost portar la echipa la Adrian Mititelu, s-a dezis de FCU Craiova, după ce clubul a pierdut un nou proces în instanță și a fost nevoit să-și schimbe din nou denumirea, în FCU 1948 Craiova Fotbal Club SA.

Facțiunea "Peluza Sud 1997" a anunțat, la începutul lunii august 2023, că nu va mai veni la meciurile lui Bauza&co. și nu vor mai încuraja echipa familiei Mititelu, ca urmare a deciziei instanței, care a stabilit că rivala CSU Craiova deține palmaresul istoric, până în 1991, cu patru titluri de campioană, cinci trofee Cupa României și semifinala de Cupa Campionilor Europeni (1982-1983).

”Niște tâmpiți, Gogoașă are tulburări de comportament”

Ultrașii au provocat probleme până și în Andorra - România 0-2 din martie.

Meciul de pe Estadi Nacional, la care au luat parte aproximativ 3000 de suporteri, dintre care 1500 români, a fost marcat de incidentele petrecute în tribune în startul meciului.

„Te mai fac de râs și în fața atâtor spectatori. Nu știu de la ce se băteau, că de la fotbal nu. Oamenii se bat de la bani, de la femei. Nu erau nici bani, nici femei.

Gogoașă are tulburări de comportament, care trebuie să fie în atenția psihologilor. N-am mai fi noi, dacă nu ne-am da în spectacol”, a spus atunci, conform as, Adrian Porumboiu.