VIDEO Ianis Hagi are Scoția la picioare! Românul lui Rangers, lăudat de scoțieni ca în vremurile bune după prestația de la națională

Ianis Hagi Daily Record Echipa Nationala Liga Natiunilor rangers Nationala
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 08:24
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 08:27

România a învins Lituania cu 3-1, iar Ianis Hagi a obținut un penalty la scorul de 1-1.

Naționala României a întâlnit luni seara Lituania în Ghencea, pe stadionul ”Steaua”, în a doua rundă din Grupa 2 a Ligii C din Nations League.

La capătul celor 90 de minute, tricolorii s-au impus cu 3-1.

Valentin Mihăilă a deschis repede scorul (4), Armandas Kucys a egalat pentru oaspeți în minutul 34, dar golurile lui Răzvan Marin (87, dintr-un penalty scos de Ianis Hagi) și Alexandru Mitriță (90+2) ne-au adus victoria cu scorul de 3-1.

”Decisiv, le-a arătat fanilor lui Rangers ce le lipsește la echipă”

”Ianis Hagi le-a arătat fanilor lui Rangers ce le lipsește la echipă, cu rolul său decisiv în victoria României”, a titrat Daily Record, publicație din Glasgow.

”Cu puține minute înainte de finalul meciului, se părea că băieții lui Mircea Lucescu nu vor putea reuși mai mult decât un punct cu lituanienii.

Asta până când mijlocașul Hagi, dat afară de la prima echipă de pe Ibrox, a apărut de pe bancă pentru a obține un penalty crucial.

Mijlocașul de 25 de ani a primit mingea pe dreapta și s-a îndreptat spre careu, unde a fost doborât de Justas Lasickas.

Penalty-ul nu a fost acordat imediat, dar VAR a făcut ca gazdele să primească lovitura de la 11 metri, transformată de Răzvan Marin și urmată apoi de golul lui Alexandru Mitriță din prelungiri”, au notat scoțienii.

Daily Record a mai subliniat că Hagi nu a mai jucat pentru prima echipă a lui Rangers din august 2023 și că mai are contract cu clubul până în 2026.

România - Lituania 3-1

Au marcat: Mihăilă 4, R. Marin 87-pen., Mitriță 90+2 / Kučys 34

ROMÂNIA: 16. Târnovanu – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 6. M. Marin, 9. Drăguș, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu, 13. Mihăilă, 15. Burcă, 18. R. Marin, 20. Man.

Selecționer: Mircea Lucescu

Rezerve: 1. Niță, 12. L. Popescu – 4. Manea, 5. Ghiță, 7. Alibec, 8. Chipciu, 14. Hagi, 17. Coman, 19. Artean, 21. Olaru. 22. Mitriță, 23. Sorescu

LITUANIA: 12. Gertmonas – 17. Širvys, 4. Girdvainis, 20. Lekiatas, 3. Tutyškinas, 13. Lasickas-cpt. – 8. Matulevičius, 14. Slivka, 6. Vorobjovas, 23. Dolžnikov – 11. Kučys.

Selecționer: Edgaras Jankauskas

Rezerve: 1. Bertašius, 16. Mikelionis – 2. Milašius, 5. Kažukolovas, 7. Upstas, 9. G. Paulauskas, 10. Kalinauskas, 15. Vareika, 18. Verbickas, 19. V. Paulauskas, 21. Barauskas, 22. Antanavičius