Ilie Dumitrescu a urmărit România - Lituania și a dat verdictul: a spus ce i-a lipsit naționalei + ce jucători l-au impresionat

Romania - Lituania Ilie Dumitrescu Nations League Nationala Fiica lui Ilie Dumitrescu/sursa foto: captură video
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 00:16
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 00:15

România a câștigat împotriva Lituaniei cu 3-1, după un final de foc în Ghencea.

Tricolorii au primit vizita lituanienilor pe stadionul ”Steaua” luni seară. Selecționata lui Mircea Lucescu s-a impus cu 3-1, după un final în care prima reprezentativă a turat motoarele și a reușit să o pună la punct pe adversară.

Ilie Dumitrescu, fost internațional român, susține că a lipsit tonusul în meciul cu Lituania. Mai mult, Ilie Dumitrescu a remarcat faptul că Nicușor Bancu și Nicolae Stanciu au făcut un meci bun.

”Este o diferență foarte mare în exprimare când joci din trei în trei zile. A lipsit tonusul. Nu vreau să dau vina pe starea gazonului. Din punctul meu de vedere, a fost și pentru ei la fel. Și au jucat. Chiar au jucat, au avut o posesie bună (n.r. lituanienii).

Apreciez mult că echipa națională a câștigat. Uite că ai jucători care pot înclina balanța în favoarea noastră.

Avem jucători pe banca de rezerve care pot ajuta. Sunt piese importante care au arătat astăzi. Bancu a făcut un joc bun. Mai bine ca Rațiu. Rațiu nu a fost într-o seară bună. Stanciu a făcut un joc foarte bun. A avut o rază mare de acțiune”, a spus Ilie Dumitrescu la televiziunea DigiSport.

România - Lituania 3-1

Valentin Mihăilă a deschis scorul în minutul 4, în urma assist-ului provenit de la Nicolae Stanciu. Armandas Kucys a restabilit egalitatea în minutul 34.

În actul secund, Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 87, iar Alex Mitriță a închis tabela de marcaj la 3-1 în minutul 90+2 al partidei.

România e prima în grupă cu 6 puncte. Kosovo se situează pe poziția seucndă cu 3 puncte, în timp ce Cipru e pe 3 cu 3 puncte, iar Lituania pe 4, fără puncte.