In lipsa lui Mutu, Torje i-a batut pe ospatari! :) "El ne-a adus DEZILUZIA!" Ce scriu ziarele din Luxemburg:

In lipsa lui Mutu, Torje i-a batut pe ospatari! :) El ne-a adus DEZILUZIA! Ce scriu ziarele din Luxemburg: Nationala

"Torje a adus deziluzia", a scris cotidianul luxemburghez Tageblatt dupa victoria Romaniei cu 2-0.

”Luxemburg a inceput furios, a jucat bine in primele 25 de minute, a fost agresiva si putea marca. Dar replica oaspetilor nu s-a lasat mult asteptata. Romania a profitat de cateva erori si a inscris doua goluri. Torje a adus deziluzia. in partea a doua, romanii s-au inchis bine”, a scris sursa citata.

Cotidianul L'Essentiel a notat ca echipa Romaniei nu a fortat in Luxemburg. "Luxemburg s-a inclinat in fata Romaniei, in ciuda unui start de meci bun. Fara superstarul Mutu si cu o defensiva remaniata, Romania si-a gasit greu cadenta. Leweck a avut prima mare ocazie a meciului, dar n-a fructificat-o.

Baietii lui Luc Holtz au fortat timp de un sfert de ora, dar n-au putut gasi golul. Dupa o jumatate de ora, Romania a luat meciul in mana si a punctat de doua ori prin Torje. Romania a gestionat apoi linistita avantajul, inaintea meciului decisiv cu Franta. Izolatii atacanti ai Luxemburgului nu au putut periclita poarta lui Tatarusanu, care mai mult a somat in repriza a doua”, a scris L’Essentiel.

Cotidianul Luxemburger Wort a titrat: "Luxemburg a ratat sansa unui rezultat bun". "In prima jumatate de ora, gazdele au jucat ofensiv. in repriza secunda Romania a controlat jocul atat cat a putut, dar n-a mai inscris. Oaspetii au parut satisfacuti de rezultat”.

Dupa meci, atacantul luxemburghez Joel Kitenge a declarat ca degeaba a avut echipa sa cateva momente bune daca nu a putut inscrie, informeaza ziarul le Quotidien. "A fost lipsa de realism din partea noastra. Prima oportunitate a fost a noastra si a fost clara. Asta e diferenta dintre noi si altii. Noi avem nevoie de trei-patru ocazii pentru a da un gol. Realistic vorbind, asta vine odata cu experienta. Incercam sa jucam ofensiv in astfel de meciuri”, a spus Kitenge.

Atacantul Dan Da Mota regreta si el faptul ca Luxemburg nu a marcat. ”E clar ca daca Leweck deschidea scorul, urma un meci de care pe care si am fi avut mai multe sanse de a marca”, a comentat Da Mota.