kosovo - romania kosovo Romania Nationala
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 17:44
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 17:44

România a învins-o fără drept de apel pe Kosovo vineri seară cu 3-0.

Tricolorii au debutat în Liga C din Nations League cu o victorie categorică, marcată și de revenirea lui Mircea Lucescu pe banca tehnică a primei reprezentative.

Dennis Man a deblocat tabela de marcaj în minutul 40, după assist-ul provenit de la Răzvan Marin care, în actul secund, a fructificat fără emoții o lovitură de pedeapsă în minutul 51.

Denis Drăguș a dus scorul la 3-0 în minutul 82. România a evoluat în superioritate numerică pe final, după ce Vojvoda a încasat al doilea cartonaș galben în minutul 85.

Elvis Rexhbeçaj a fost integralist în Kosovo - România, la meciul său de debut pentru echipa națională. La o zi după meci, a revenit cu un mesaj pentru suporterii reprezentativei kosovare.

”Ieri a fost un moment special pentru mine. Primul meu joc în tricoul naționalei. Sunt mândru pentru oportunitatea primită de a reprezenta țara.

Rezultatul nu a fost însă cel pe care l-am dorit și pentru asta ne cerem scuze. Dar suntem determinați să revenim în forță! Ne așteaptă noi provocări.

Cu dedicare și multă muncă vom atinge cea mai bună formă. Mulțumim pentru sprijin și iubire. O să aducem victoriile”, a spus Rexhbecaj, potrivit telegrafi.com.

Pentru România urmează meciul cu Lituania de luni, 9 septembrie, de la ora 21:45. Partida va putea fi urmărită și în format LIVE TEXT pe www.sport.ro, cât și pe Facebook Sport.ro.

De cealaltă parte, Kosovo o va înfrunta pe Cipru în deplasare, pe aceeași dată, doar că de la ora 19:00.