Mihăilă le-a dat peste nas kosovarilor la final. Gestul care nu s-a văzut la TV: "Asta e cel mai important"

valentin mihaila kosovo Romania Nationala Valentin Mihăilă / Foto - Getty Images
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 00:23
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 00:26

România a învins fără drept de apel Kosovo, scor 3-0, la primul meci din noul mandat al lui Mircea Lucescu.

Valentin Mihăilă a fost unul dintre cei mai buni jucători în meciul de la Priștina. Chiar dacă nu a înscris, atacantul de la Parma a nimerit bara de două ori și l-a ajutat pe Drăguș să închidă tabela.

Discursul lui Valentin Mihăilă după victoria din Kosovo

Valentin Mihăilă spune că jucătorii din Kosovo au fost foarte agresivi în acest duel. Atmosfera a fost încinsă și în tribunele stadionului. La finalul partidei, Mihăilă le-a arătat tabela jucătorilor adverși, astfel încât să le închidă gură.

"O victorie foarte bună aici, un adversar dificil, un public dificil, terenul dificil. Important e că am ieşit sănătoşi de pe teren şi că am luat cele trei puncte. Cu toţii ne gândim la Campionatul Mondial. Luăm pas cu pas, avem multe de învăţat de la Mister.

Mircea Lucescu a încercat să ne dea din experienţa sa. Nu este foarte mult timp la dispoziţie la echipa naţională, uşor uşor vom pune în practică ceea ce ne cere dânsul. Important a fost atitudinea, spiritul de sacrificiu şi cred că s-a văzut asta pe teren.

Pentru extreme au fost câteva schimbări, şi pentru faza defensivă. Nu pot să vă spun din vestiar. Au fost câteva schimbări şi trebuie să ne acomodăm cu ele. Şi eu am ieşit cu tricoul rupt. Au fost foarte agresivi. La final le-am arătat tabela, asta este cel mai important", a declarat Mihăilă, pentru Antena 1.

Start perfect în Liga Națiunilor

România a debutat cu un succes în noua ediție a Ligii Națiunilor. Tricolorii au învins Kosovo, scor 3-0, la Priştina.

Dennis Man a deschis scorul pentru România, în minutul 40, după o acțiune splendidă. Răzvan Marin a majorat avantajul tricolorilor după pauză. Mijlocașul central a transformat cu sânge rece o lovitură de la 11 metri, în minutul 51.

Denis Drăguș a închis tabela pe final. Atacantul lui Trabzonspor a profitat după un șut violent expediat de Valentin Mihăilă. Portarul Muric a respins în față, iar Drăguș a împins balonul în plasă pentru 3-0.

România rămâne neînvinsă în confruntările cu reprezentativa din Kosovo. Mai mult decât atât, kosovarii nu au reușit să înscrie în poarta României în cele trei confruntări de până acum.

Ce urmează pentru echipa națională

În perioada septembrie-noiembrie sunt programate toate duelurile din Liga Națiunilor, după cum urmează. România evoluează în Grupa 2, din Liga C:

• 6 septembrie: Kosovo - România 0-3
  • 9 septembrie: România - Lituania
  • 12 octombrie: Cipru - România
  • 15 octombrie: Lituania - România
  • 15 noiembrie: România - Kosovo
  • 18 noiembrie: România - Cipru

După meciurile din Liga Națiunilor, România își va afla și adversarele din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026.