Gazdele au condus în duelul de la Kaunas, după ce Kucys Armandas (21 de ani) a transformat un penalty în minutul 7. Andrei Rațiu (26 de ani) a comis un henț în careu, iar lovitura de pedeapsă a fost acordată după intervenția VAR.

Răzvan Marin (28 de ani) a readus România în joc, în minutul 18, după ce a înscris și el de la punctul cu var. Golul victorie a venit în minutul 65. Denis Drăguș (25 de ani) a finalizat cu sânge rece un contraacat pornit de Radu Drăgușin (22 de ani) și continuat de Dennis Man (26 de ani).

Mircea Lucescu a făcut scut în jurul tricolorilor după meciul cu Lituania

Selecționerul Mircea Lucescu este de părere că jucătorii echipei naționale ar trebui felicitați pentru rezultatele obținute până acum în Liga Națiunilor. Chiar dacă au existat și momente mai slabe în jocul României.

"Un meci extrem de dificil, i-am felicitat pe băieți. Lituania a făcut, probabil, cel mai bun meci al lor. Erau disperați, aveau nevoie de puncte pentru a rămâne în Liga C. Terenul a fost dificil. Meciul s-a dus mai mult în zona fizică. Îi felicit pe băieți pentru cum s-au dăruit, victoria este extraordinară, sunt trei puncte foarte importante.

Victoriile continuă entuziasmul, băieții merită felicitări pentru cele patru meciuri de până acum. M-am temut de acest meci, mi-am dat seama că Lituania e o echipă omogenă, agresivă. Sunt convins că băieții vor continua pe această linie.

Lituania a făcut un pressing agresiv, au atacat toate spațiile, nu au cedat în contre. Nici noi nu am cedat, cred că am avut mai multe recuperări la mijlocul terenului azi. Deocamdată mai avem două meciuri de jucat în Liga Națiunilor, eu sper să jucăm aici și în primăvară, în semifinale. Apoi vom trage linie, vom analiza foarte bine și vom vedea ce va fi de făcut", a declarat Mircea Lucescu, la finalul partidei Lituania - România.

Ce meciuri va mai juca România în Liga Națiunilor

• Vineri, 15 noiembrie: Cipru – Lituania (ora 19:00), ROMÂNIA – Kosovo (21:45)
  • Luni, 18 noiembrie: Kosovo – Lituania, ROMÂNIA – Cipru (21:45)

Clasamentul grupei

1. România - 12 puncte (+9 golaveraj)
  2. Kosovo - 9 p. (+5)
  3. Cipru - 3 p. (-9)
  4. Lituania - 0 p. (-5)

Câștigătoarea grupei promovează automat în Liga B, în timp ce ultima clasată retrogradează în Liga D.