Naționala României a făcut spectacol! Victorie fără drept de apel în fața Turciei

Europeanul de minifotbal Romania Turcia Nationala
Ionuț Stoica
Data publicarii: Sambata 01 Iunie 2024, 19:26
Data actualizarii: Sambata 01 Iunie 2024, 19:26

Naționala României de minifotbal a început cu dreptul Campionatul European din Bosnia & Herțegovina.

Tricolorii au obținut o victorie categorică cu 9-0 împotriva Turciei în meciul de deschidere din grupa D. Campionii mondiali en-titre și-au demonstrat clasa și au dominat partida de la început până la sfârșit.

Debut în forță

România a deschis scorul rapid, în minutul 4, prin Mircea Ungur, care a transformat o lovitură liberă. Avantajul a fost dublat de Cătălin Tineiu în minutul 9, care a reușit să stabilească un ritm alert pentru echipa noastră.

Ioan Popa a marcat pentru 3-0 în minutul 24, când a strecurat mingea printre picioarele portarului turc. Cătălin Tineiu a înscris al doilea său gol cu câteva secunde înainte de pauză, beneficiind de o deviere a unui adversar și a dus scorul la 4-0.

Repriza a doua, încă cinci boabe

România a început a doua repriză cu aceeași determinare, Iulian Sîplăcan a marcat golul cinci, spre frustrarea adversarilor care au schimbat portarul. Raul Dumitrovici a înscris cel mai frumos gol al partidei, când a marcat cu călcâiul după o greșeală în defensiva turcilor, și a făcut ”dubla” în minutul 45.

Gabriel Dumitrașcu a dus scorul la 8-0, iar Vasile Pop a stabilit rezultatul final, 9-0, cu câteva secunde înainte de fluierul final.

Ce urmează pentru tricolori

După victoria cu Turcia, România se pregătește pentru următoarele meciuri din grupă: contra Poloniei, pe 2 iunie, și împotriva Ungariei, pe 3 iunie.

România este de cinci ori câștigătoare a turneului final între 2011 și 2015, demonstrându-și constant valoarea în acest sport. Alte câștigătoare recente ale turneului includ Kazahstan (2016), Cehia (2018) și Azerbaijan (2022). Noua campioană europeană va fi cunoscută pe 8 iunie.