Nicușor Bancu a explicat de ce a fost înlocuit în meciul cu Cipru! Strategia selecționerului Nationala

România a trecut cu 3-0 de Cipru, iar acum toate gândurile se îndreaptă către confruntarea cu Lituania, programată marți, de la ora 21:45.

Nicușor Bancu, cel mai bun fundaș stânga din România, a fost înlocuit în minutul 63 al meciului, iar fotbalistul a explicat la finalul meciului de ce s-a întâmplat acest lucru.

Bancu a văzut cartonașul galben în minutul 41 al confruntării din Cipru și va lipsi de pe gazon la confruntarea Lituania pentru cumul de cartonașe, acesta fiind și motivul principal pentru care a fost înlocuit, ca Alexandru Cipciu să prindă cât mai multe minute de joc.

"Mă bucur foarte mult că am reușit să marcăm pentru că am prins încredere mult mai mare și ușor au venit și golurile. Mister mi-a spus că o să mă schimbe pentru a da minute și celui care va juca în Lituania.

Sunt suspendat, simt și ceva la picior și am zis că este mai bine să ies pentru ca Alex să aibă minute înainte de meciul cu Lituania. Mă bucur foarte mult că reușim să marcăm. Eu îmi doream să marcăm și în a doua repriză încă un gol sau două, dar nu mai contează acest lucru. Suntem fericiți că am câștigat, e o victorie meritată.

Vreau să le mulțumesc și suporterilor, m-am simțit aici ca acasă, ceea ce este un lucru foarte rar. Toate meciurile sunt grele, echipele sunt bune. Noi am fost determinați să câștigăm și ne-am făcut treaba. Dacă nu tratezi serios meciul, cu siguranță nu poți să câștigi așa ușor. Ne dorim să ajungem la Mondial, am început bine în Liga Națiunilor, sperăm să o ținem tot așa, pe șirul victoriilor", a spus Nicușor Bancu, la finalul meciului.

România este lider în grupă, cu 9 puncte, urmată de Kosovo, 6 puncte, Cipru, 3 puncte, Lituania, 0 puncte.