Prima veste proastă pentru Mircea Lucescu. Un internațional s-a accidentat și riscă să rateze toate meciurile din toamnă

Mircea Lucescu bogdan racovitan Echipa Nationala rakow Nationala
Data publicarii: Joi 08 August 2024, 09:35
Data actualizarii: Joi 08 August 2024, 09:35

Mircea Lucescu va reveni pe banca naționalei României după o pauză de 38 de ani, pe 6 septembrie, la meciul cu Kosovo din Liga Națiunilor.

La scurt timp după ce a fost instalat de FRF, Mircea Lucescu primește o veste proastă. Fundașul Bogdan Racovițan (24 de ani) a suferit o accidentatare gravă la echipa de club, Rakow, iar presa poloneză anunță că stoperul ar putea lipsi "multe luni" de pe gazon.

Bogdan Racovițan s-a accidentat și riscă să rateze toate meciurile României din toamnă

Racovițan s-a accidentat la genunchi în ultimul meci din campionatul Poloniei, sâmbătă, 1-0 contra lui Katowice. Fundașul român a părăsit terenul în minutul 83.

"Din ce am aflat, Racovițan a efectuat mai multe teste de duminică încoace. Totul arată că a suferit o accidentare gravă la genunchi, care îl poate ține multe luni departe de teren.

Pierderea lui Racovițan înseamnă mult pentru echipa lui Marek Papszun. Înaltul fundaș este un element important din echipă, el având până acum 70 de meciuri și 5 goluri.

Accidentarea românului ar putea să o determine pe Rakow să grăbească achiziționarea unui nou fundaș. Ariel Mosor, de la Piast Gliwice, este monitorizat de mai multă vreme de campioana Poloniei", scrie Meczyki.

Dacă informațiile apărute în presa poloneză se vor confirma, Bogdan Racovițan ar putea rata toate cele șase meciuri din Liga Națiunilor, care se vor disputa în intervalul septembrie-noiembrie.

Chiar dacă Racovițan nu este un titular obișnuit al naționalei României, fundașul născut și crescut în Franța se anunță a fi unul dintre jucătorii de viitor al primei reprezentative. Stoperul a fost inclus în lotul pentru EURO 2024, unde a prins minute contra Ucrainei (3-0) și Olandei (0-3).

• 18 noiembrie: România - Cipru

După meciurile din Liga Națiunilor, România își va afla și adversarele din preliminariile pentru Cupa Mondială din 2026.