La o zi după meciul din Cipru, cei de la Tottenham au lăudat prestația lui Radu Drăgușin în meciul de pe pe AEK Arena.

"Radu Drăgușin a marcat primul lui gol pe scena internațională, ajutând-o pe România să câștige cu 3-0 în fața Ciprului, sâmbătă seară. Titular încă o dată pentru națiunea sa, în timpul unei călătorii peste Marea Mediterană, Radu a reușit al treilea și ultimul gol al serii, în minutul 36, cu care și-a ajutat colegii să continue începutul perfect din Liga Națiunilor.

Dennis Man și Răzvan Marin au punctat primii pe AEK Arena din Larnaca, înainte ca Radu să spargă gheața la nivel internațional. România a înregistrat a treia victorie din tot atâtea meciuri și are un avans de trei puncte în fruntea Grupei 2 din Liga C valorică.

Fundașul nostru central a jucat 83 de minute, înainte de a fi înlocuit. A fost a 24-a sa selecție. Următoarea călătorie pentru Radu este una în Lituania, marți, 15 octombrie, de la ora 19:45 (n.r. – ora Angliei)", au scris cei de la Tottenham.

România este lider în grupă, cu 9 puncte, urmată de Kosovo, 6 puncte, Cipru, 3 puncte, Lituania, 0 puncte.

Liga Naţiunilor 2024/25 va avea efect direct şi asupra preliminariilor europene pentru Cupa Mondială din 2026. Cele mai bune patru câştigătoare de grupe din Liga Naţiunilor, exceptând echipele care au încheiat pe primele două locuri în grupele din preliminarii, vor participa la meciurile de baraj pentru CM 2026, alături de toate cele 12 echipe de pe locul secund din preliminariile clasice. Astfel, vor rezulta patru play-off-uri, fiecare cu câte patru echipe, ce se vor disputa în sistem semifinale-finală, urmând a se stabili ultimele patru naţionale europene participante la Cupa Mondială din Statele Unite ale Americii, Mexic şi Canada.