Răzvan Marin, show și la declarații. Ce a zis despre penalty-uri și despre repriza a doua cu Cipru Nationala

Cipru - România 0-3 în Liga Națiunilor.

Reprezentativa României, cu Mircea Lucescu pe banca tehnică, a învins, sâmbătă seară, în deplasare, cu scorul de 3-0, selecţionata Ciprului, în a treia etapă a grupei C2 a Ligii Naţiunilor. Tricolorii sunt pe primul loc în clasament, cu 9 puncte, după ce au câştigat şi primele două confruntări din grupă.

Răzvan Marin: "Lucrez mental pentru penalty-uri"

România a tranşat soarta meciului din prima repriză, prin golurile marcate de Dennis Man (16), Răzvan Marin (25 - penalty) şi Radu Drăguşin (36).

"Ne-am făcut meciul destul de ușor din prima repriză când am marcat trei goluri. În a doua am scăzut puțin ritmul, chiar le ziceam băieților că mă fac golgheter daca tot obțin penalty-uri

(Bați mai bine decât Alan Shaerer penalty-urile) Nu știu dacă mă motivez, dar reușesc să-mi mențin concentrarea la nivel înalt, lucrez mental, analizez portarii, sigur va veni și un moment când voi rata...

În Lituania mergem cu gândul de a lua încă trei puncte, dacă batem acolo, putem în mare proporție să câștigăm grupa.

Cred că asta ne-a făcut să ajungem în acest punct, maturitatea căpătată, asta ne face să câștigăm meciuri, nu cred că s-a întâmplat de mult să câștigăm trei meciuri, chiar dacă nu sunt cele mai bune adversare.

Sunt fericit că părinții mei au putut veni să mă vadă, mă bucur tot timpul când îi am pe cei apropiați și vreau să-i răsplătesc prin evoluțiile mele", a declarat Răzvan Marin, la Prima TV.

Următorul meci al României va fi marţi, cu Lituania, în deplasare, la Kaunas.

Cipru - România 0-3

CIPRU: J. Mall - Artymatas, Laifis, Panagiotou - Antoniou, Kousoulos (Charalampous 46), Kastanos (Makris 75), M. Ioannou (Stylianou 33) – Loizou (Sotiriou 46), Pittas, Tzionis (M. Ilia 46). SELECŢIONER: Sofronis Avgousti.

ROMÂNIA: Niţă – A. Raţiu, Burcă, Drăguşin (V. Ghiţă 82), Bancu (Chipciu 63) – Stanciu, M. Marin, R. Marin (Olaru 63) – Man (I. Hagi 72), Drăguş (G. Puşcaş 72), Mihăilă. SELECŢIONER: Mircea Lucescu.

Cartonaşe galbene: Kousoulos 11, Laifis 24, Kastanos 31, Sofronis Avgousti 52, Sotiriou 63 / Bancu 41, Man 45+6

Arbitri: Sascha Stegemann – Marco Achmuller, Christof Gunsch – Tobias Reichel (toţi din Germania);

Arbitri VAR: Bastian Dankert – Katrin Rafalski (ambii din Germania)