FOTO Reacția lituanienilor după ce VAR-ul a intervenit de două ori în favoarea României la partida din Ghencea

Lituania Ianis Hagi Romania Stefan Tarnovanu Nationala
Data publicarii: Luni 09 Septembrie 2024, 23:47
Data actualizarii: Luni 09 Septembrie 2024, 23:46

România a obținut o victorie dramatică împotriva Lituaniei, scor 3-1, în Liga Națiunilor.

România a început excelent partida din Ghencea, cu un gol marcat de Valentin Mihăilă încă din minutul 4. Tricolorii au scăzut treptat ritmul, iar Lituania a profitat, egalând în minutul 34.

Oaspeții au continuat să ne pună probleme și în actul secund, iar România chiar a suferit în anumite momente ale jocului. Lituania a înscris pentru 2-1 în minutul 78 prin Domantas Antanavicius, însă golul a fost anulat după intervenția VAR, considerându-se că Ștefan Târnovanu a fost faultat.

VAR-ul a intervenit din nou, tot în favoarea României, aproximativ 10 minute mai târziu. După ce a văzut reluările la monitor, arbitrul sloven Rade Obrenovic a dictat penalty pentru un fault comis asupra lui Ianis Hagi, iar Răzvan Marin a transformat. Scorul final a fost stabilit de Alex Mitriță, în minutul 90+2.

Presa din Lituania nu a contestat cele două decizii VAR. Jurnaliștii de la Lrytas admit că "Antanavicius l-a faultat pe Târnovanu înainte de a marca pentru 2-1", iar despre penalty-ul obținut de Ianis Hagi scriu: "Este dezamăgitor, dar după încă o analiză VAR se acordă penalty, iar Răzvan Marin îi aduce pe români în avantaj".

Clasamentul în grupa României din Liga Națiunilor după două etape

• 1. România - 6p (6-1)
  • 2. Kosovo - 3p (4-3)
  • 3. Cipru - 3p (1-4)
  • 4. Lituania - 0p (1-4)

Ce urmează pentru România

După meciul din Ghencea cu Lituania, România are alte patru partide programate în Nations League, după cum urmează:

• 12 octombrie, ora 21:45: Cipru - România
  • 15 octombrie, ora 21:45: Lituania - România
  • 15 noiembrie, ora 21:45: România - Kosovo
  • 18 noiembrie, ora 21:45: România - Cipru