Reacția lui Panduru după Kosovo - România: ”Excepțional”

Basarab Panduru kosovo - romania Nationala Basarab Panduru / Sursă Foto - captură ProTV/Sport.ro
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 00:35
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 00:34

Kosovo - România s-a încheiat 0-3.

Tricolorii au învins kosovarii fără drept de apel în deplasare, la Priștina, în prima etapă din Grupa 2 a Ligii C din Nations League. Naționala și-a revendicat, astfel, prima poziție în clasamentul grupei.

Basarab Panduru, fost internațional român, admite faptul că Dennis Man a fost în mare formă vineri seară la Priștina, dar și că tricolorii au avut ”momente excepționale” pe faza de atac.

• Basarab Panduru / Sursă Foto - captură ProTV/Sport.ro

”Au fost momente excepţionale, momente foarte bune, am făcut faze foarte frumoase. L-am avut pe Man în mare, mare, mare formă. Am avut o aşezare 4-1-4-1, cu jucători care au alergat, am avut două bare, faza aia excepţională a lui Man la bara lui Mihăilă. Au fost momente excepţionale de joc.

Arătăm bine în momentul ăsta. Am întâlnit şi, pe hârtie, cel mai puternic adversar, dar nu a arătat nimic. Jucătorii noştri sunt şi la alt nivel acum. Lucrurile merg pe un drum bun”, a spus Basarab Panduru la PrimaSport.

Dennis Man a deblocat tabela de marcaj în minutul 40, după assist-ul provenit de la Răzvan Marin care, în actul secund, a fructificat fără emoții o lovitură de pedeapsă în minutul 51.

Denis Drăguș a dus scorul la 3-0 în minutul 82. România a evoluat în superioritate numerică pe final, după ce Vojvoda a încasat al doilea cartonaș galben în minutul 85. Tabela de marcaj a rămas nemodificată până la fluierul de final al ”centralului”.