România U18 a învins-o pe Bulgaria U18! Cât s-a terminat meciul amical

Ionuț Stoica
Data publicarii: Sambata 08 Iunie 2024, 21:28
Data actualizarii: Sambata 08 Iunie 2024, 21:27

Meciul a fost disputat în cadrul Centrulului Național de Fotbal din Buftea.

Echipa națională de fotbal U18 a României a reușit o victorie notabilă împotriva selecționatei Bulgariei. Micii tricolori au reușit să câștige cu scorul de 1-0.

Singurul gol al meciului a fost înscris de Mihai Toma în minutul 53, reușită ce a fixat tabela și le-a oferit tricolorilor victoria.

• Selecționata U18 o va întâlni din nou pe vecina geografică luni, 10 iunie, de la orele 11:00, pe același stadion.

Cum a arătat lotul României U18

Selecționerul Ion Marin a convocat pentru această dublă amicală următorii jucători:

Portari:

• Mate Simon (AFK Csikszereda)
  • Bogdan Ungureanu (FC Rapid 1923)

Fundași:

• David Alexe (FCSB)
  • Albert Cuculescu (FC Rapid 1923)
  • Hussein Shehait (CSA Steaua București)
  • Darius Fălcușan (Empoli / Italia)
  • Alexandru Ureche (AFK Csikszereda)
  • Emanuel Marincău (FSV Mainz / Germania)
  • Mario Brumă (CSA Steaua București)
  • Răzvan Călugăr (Universitatea Cluj)

Mijlocași:

• Viorel Gîrbăcea (Unirea Slobozia)
  • Antonio Suciu (Universitatea Cluj)
  • Luca Szimionaș (Hellas Verona / Italia)
  • Octavian Cepoi (FC Rapid 1923)
  • David Matei (CSA Steaua București)
  • Mihai Toma (FCSB)
  • Ianis Tarbă (Celta Vigo / Spania)
  • Remus Guțea (CS Mioveni)

Atacanți:

• Jason Vescan-Kodor (US Lecce / Italia)
  • Erik Pop (Karlsruher SC / Germania)
  • Vlad Dănciuțiu (US Sassuolo / Italia)
  • Casian Soare (CSC 1599 Șelimbăr)

Selecționata mare s-a încurcat cu Bulgaria

Partida amicală dintre România și Bulgaria una echilibrată, cu puține ocazii majore de gol. Tricolorii au avut șansa de a deschide scorul încă din minutul 3, printr-un șut al lui Răzvan Marin. La finalul primei reprize, Drăguș a ratat o oportunitate excelentă de a marca, când a trimis mingea pe lângă poartă dintr-o poziție favorabilă.

În minutul 50, România a primit un penalty după un fault asupra lui Nicolae Stanciu. Dennis Man a executat lovitura de la 11 metri, însă portarul bulgar a reușit să pareze și să mențină scorul neschimbat.

Bulgarii au preluat apoi controlul jocului și au creat câteva ocazii importante. Cu toate acestea, portarul Florin Niță a avut o prestație remarcabilă, reușind să păstreze poarta intactă și să asigure victoria României.

Tabela la sfârșitul celor 90 de minute a rămas fixată la 0-0.

Următorul mare eveniment fotbalistic, Campionatul European din Germania , va fi transmis în exclusivitate de PRO TV, PRO ARENA și VOYO, începând cu 14 iunie. Cele mai importante faze ale competiției vor putea fi revăzute pe site-ul SPORT.RO, astfel suporterii pot beneficia de acoperire completă a acestui turneu de mare anvergură.