România U20 - Germania U20 2-3, în Elite League! Dramă pentru ”tricolorii” mici, după ce au condus cu 2-0

Echipa nationala Under 20 Costin Curelea Dennis Seimen Elite League U20 Nationala Germaniei Nationala
Data publicarii: Joi 05 Septembrie 2024, 20:54
Data actualizarii: Joi 05 Septembrie 2024, 20:55

Naționala antrenată de Costin Curelea a debutat în noul sezon pe stadionul „Francisc von Neuman” din Arad.

România U20 - Germania U20 2-3

Minutul 90+5: Final la Arad! Germania câștigă, după ce a fost condusă de naționala noastră cu 2-0.

Minutul 87: GOL Germania! Nemții dau lovitura pe finalul partidei prin Ilyas Ansah și reușesc să întoarcă rezultatul de la 2-0.

Minutul 79: GOL Germania! Nemții revin în joc prin execuția lui Dzenan Pejcinovic, care punctează cu un șut violent din interiorul careului, la care Lefter nu a putut să intervină.

Minutul 54: GOL Germania! Oaspeții reduc din diferență cu un șut din întoarcere.

Minutul 51: GOOOL România! Alexandru Musi transformă fără emoții, cu un șut pe jos, în partea dreaptă. Portarul german a plonjat în partea opusă.

Minutul 50: Penalty pentru România! Burnete este faultat în careu de Collins, iar centralul arată punctul cu var.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: PAUZĂ la Arad!

Minutul 43: România a cerut penalty! Burnete a căzut în careu, dar centralul partidei a lăsat jocul să continue.

Minutul 25: GOOOL România! Rareș Burnete a deschis scorul cu o minge trimisă printre picioarele portarului advers.

Minutul 11: Prima ocazie a partidei de la Arad! Antonio Bordușanu a trimis mult peste poartă din interiorul careului.

Minutul 1: Fluier de start la Arad!

• România U20: Lefter - Maftei, Șuteu, Pop, Jalade, Bordușanu, Burnete, Musi (C), Bană, Vulturar, Duțu
  •
  • Rezerve: Stan, Caragea, Oncescu, Florea, Dorobanțu, Șfaiț, Rența, Tudose, Bădescu, Radaslavescu, El-Sawy, Jălade, Pașcalău, Pop, Toroc.

România Under 20 joacă primele două meciuri în noul sezon de Elite League U20 pe datele de 5 și 10 septembrie.

Primul duel al elevilor lui Costin Curelea, cel cu Germania U20, se va disputa pe teren propriu, pe stadionul „Francisc von Neuman” din Arad, de la ora 19:00.

UPDATE Elevii lui Costin Curelea și-au ales numerele pentru duelul cu Germania U20, din Elite League:

Miercuri seară, jucătorii pregătiți de Costin Curelea au efectuat antrenamentul oficial pe arena „Francisc von Neuman”, imediat după ce reprezentativa U20 a Germania și-a terminat sesiunea de pregătire.

În total, selecționerul U20 a avut la dispoziție 24 de jucători (21 de câmp și 3 portari), în urma „transferului” lui Cătălin Vulturar de la U21 pentru duelul cu Germania. Acesta va reveni la selecționata pregătită de Daniel Pancu după acest meci.

Neamțul cu cetățenie română Dennis Seimen, rezervă în Bundesliga la vicecampioana VfB Stuttgart

La adversari este convocat portarul Dennis Seimen (18 ani) de la VfB Stuttgart, fotbalist care deține și cetățenia română și care a fost până acum titular la naționalele de juniori ale nemților.

Seimen, care are ambii părinți din România, a evoluat deja împotriva tricolorilor în meciul fabulos din Turul de Elită Under 19 din acest an, România - Germania 3-2, decis de golul uluitor al lui Adrian Mazilu din minutul 90+6.

Dennis Seimen este vicecampion cu Stuttgart în ultimul sezon din Bundesliga, în care a fost însă doar rezervă.

Programul meciurilor României din Elite League U20

5 septembrie: România U20 – Germania U20, ora 19:00, stadion „Francisc von Neuman”, Arad

10 septembrie: Anglia U20 – România U20, ora 21:00, stadion „Edgeley Park”, Stockport

Octombrie 2024:

10 octombrie – Cehia U20 – România U20

14 octombrie – România U20 – Elveția U20 (meci amical)