Românul care a cules toate laudele după prestația din Kosovo: "O clasă peste toți!"

Romania Dennis Man Ionel Danciulescu kosovo Nationala
Data publicarii: Vineri 06 Septembrie 2024, 22:44
Data actualizarii: Vineri 06 Septembrie 2024, 22:46
România a intrat cu un avantaj de un gol la pauza meciului disputat la Priștina împotriva celor din Kosovo.

Unicul gol al primei reprize de la Priștina i-a aparținut lui Dennis Man, în minutul 40. Jucătorul Parmei a luat o acțiune pe cont propriu, s-a îndreptat către zona centrală, a pătruns în careu, iar din preajma a patru kosovari a găsit un șut perfect cu piciorul stâng.

Ionel Dănciulescu, la pauza meciului Kosovo - România: "Dennis Man joacă la un nivel superior. O clasă peste toți"

Patru minute mai târziu, Dennis Man i-a pus mingea pe tavă lui Valentin Mihăilă, însă colegul său de la Parma a nimerit bara și a ratat șansa de a face 2-0.

Dennis Man a fost lăudat la pauza meciului de Ionel Dănciulescu. Fostul mare atacant al lui Dinamo spune că fotbalistul de la Parma este la un nivel superior față de toți ceilalți jucători.

"Man joacă la un nivel superior, se vede că este cu o clasă peste tot ceea ce înseamnă cei 22 de jucători în momentul de față. Plus Mihăilă, care e un jucător foarte bun de contraatac. Puteam să avem și 2-0, iar rezultatul să fie mult mai mare pentru noi.

Kosovo ne-a ținut într-o presiune constantă, dar fără ocazii mari de a marca. Ei ar trebui să iasă acum mai mult de joc și să lase spații mai mari pentru noi. România trebuie să joace bine pe contraatac pentru că avem calitatea asta", a spus Ionel Dănciulescu, la pauza meciului de la Priștina, în studioul Digisport.

Dennis Man (26 de ani) a ajuns la 8 goluri marcate pentru naționala României în 29 de partide. Fostul jucător de la UTA și FCSB are un start excelent și în Serie A - două goluri pentru Parma în primele trei etape.