"S-a vorbit prea mult". Verdictul lui Mihai Stoica despre evoluția lui Alex Mitriță la națională

Mihai Stoica Alexandru Mitrita Echipa Nationala Romania Nationala
Data publicarii: Miercuri 11 Septembrie 2024, 12:59
Data actualizarii: Miercuri 11 Septembrie 2024, 13:23

După victoria cu Kosovo, România a obținut al doilea succes din Liga Națiunilor, după ce a trecut de Lituania pe teren propriu.

La capătul celor 90 de minute, tricolorii s-au impus cu scorul de 3-1 și sunt lideri în grupă, cu două victorii în primele două meciuri.

Valentin Mihăilă a deschis repede scorul (4), Armandas Kucys a egalat pentru oaspeți în minutul 34, dar golurile lui Răzvan Marin (87, dintr-un penalty scos de Ianis Hagi) și Alexandru Mitriță (90+2) ne-au adus victoria cu scorul de 3-1.

Ce a declarat Mihai Stoica despre Alex Mitriță

Revenit la echipa națională cu gol, atacantul de la Universitatea Craiova a primit numeroase laude pentru aportul pe care l-a adus, însă nu oficialul de la FCSB este de o altă părere.

"Cred că s-a vorbit mult prea mult de un jucător care a marcat la capătul unui contraatac golul trei, golul doi ne-a câştigat meciul, nu golul trei, l-au câştigat Ianis Hagi şi Râzvan Marin. La Răzvan nu am nicio emoţie", a declarat Mihai Stoica, potrivit Prima Sport.

România se pregătește pentru meciul cu Cipru

După un start perfect în UEFA Nations League, cu două victorii din două meciuri, România are prima șansă pentru primul loc în grupa din Liga C și se pregătește pentru meciul cu Cipru, care va avea loc în luna octombrie.

Cipru a câștigat meciul cu Lituania, primul din acest sezon de Nations League, scor 1-0, dar a suferit o înfrângere usturătoare în etapa a doua cu Kosovo, scor 0-4. Potrivit site-urilor de specialitate, ciprioții au un lot evaluat la 19 milioane de euro, mult sub cel al României, cotat la 92 de milioane de euro.