Ungurii au reacționat imediat după ce România a ajuns la șase puncte în Nations League: ”Surprinzător”

Romania Nations League Nationala
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 00:34
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 00:34

România e prima în Grupa 2 a Ligii C din Nations League.

Tricolorii au câștigat meciul cu Lituania de luni seară, în a doua rundă a Grupei 2, după un final fulminant: cu 3-1 s-au impus elevii lui Mircea Lucescu, scor care i-a propulsat la trei puncte de poziția secundă în grupa din Nations League.

Jurnaliștii maghiari de la publicația ungurească Nemzeti Sport au consemnat rezultatul României și au ținut să evidențieze că lituanienii s-au ținut ”surprinzător de bine” în fața tricolorilor.

”În meciul de la București, primul gol  nu a trebuit să aștepte mult: Valentin Mihăilă a deschis scorul din pasa lui Nicolae Stanciu. În continuare, lituanienii, ultimii în grupă, s-au ținut surprinzător de bine și au reușit să egaleze în minutul 34 prin Kucys.

În repriza secundă, lituanienii au avut, mai întâi, un gol anulat, ca românii să treacă în avantaj grație reușitei lui Răzvan Marin. Mitriță a marcat în prelungiri și a asigurat victoria cu 3-1 de pe teren propriu.

Cu acest succes, românii sunt încă în fruntea grupei”, a punctat Nemzeti.

România - Lituania 3-1

Valentin Mihăilă a deschis scorul în minutul 4, în urma assist-ului provenit de la Nicolae Stanciu. Armandas Kucys a restabilit egalitatea în minutul 34.

În actul secund, Răzvan Marin a fructificat o lovitură de pedeapsă în minutul 87, iar Alex Mitriță a închis tabela de marcaj la 3-1 în minutul 90+2 al partidei.

România e prima în grupă cu 6 puncte. Kosovo se situează pe poziția seucndă cu 3 puncte, în timp ce Cipru e pe 3 cu 3 puncte, iar Lituania pe 4, fără puncte.