Ungurii au reacționat imediat după Kosovo - România 0-3: ”Noapte plină de piper la Priștina”

kosovo - romania Nemzeti Sport Romania Nationala
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 00:08
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 00:07

România a câștigat fără emoții duelul cu Kosovo din Grupa 2 a Ligii C din Nations League cu 3-0.

Tricolorii au debutat cu succes în noua ediție din Nations League. Mircea Lucescu, noul selecționer al României, a revenit pe banca primei reprezentative cu o victorie categorică la Priștina.

Publicația din Ungaria, Nemzeti Sport, a reacționat imediat după ce România a predat o lecție de fotbal acasă la kosovari.

”După calificările de la București din toamna anului trecut, cele două echipe așteptau cu nerăbare o noapte plină de piper la Priștina. Nu au ratat imnul României, iar aproape fiecare atingere a oaspeților a fost umplută de huiduieli. Mai ales la golul lui Dennis Man, care a avansat pe dreapta, printre trei fundași, și a deschis scorul.

Man a fost și unul dintre protagoniștii primei fază-cheie din repriza secundă. Un fault comis împotriva lui a fost depistat de tehnologia VAR, iar Răzvan Marin a fructificat lovitura de pedeapsă. Și în timp ce Kosovo se lupta să facă măcar lucrurile mai bune, românii au ripostat și Marin a marcat”, punctează maghiarii.

Dennis Man a deblocat tabela de marcaj în minutul 40, după assist-ul provenit de la Răzvan Marin care, în actul secund, a fructificat fără emoții o lovitură de pedeapsă în minutul 51.

Denis Drăguș a dus scorul la 3-0 în minutul 82. România a evoluat în superioritate numerică pe final, după ce Vojvoda a încasat al doilea cartonaș galben în minutul 85. Tabela de marcaj a rămas nemodificată până la fluierul de final al ”centralului”.