Răzvan Marin (18 - penalty) şi Denis Drăguş (65) au adus a patra victorie consecutivă a tricolorilor în această campanie, după ce balticii au deschis scorul prin Armandas Kucys (7 - penalty).

Kosovo a dispus de Cipru cu 3-0 şi rămâne la trei puncte în spatele României, înaintea ultimelor meciuri din campanie, România - Kosovo (15 noiembrie) şi România - Cipru (18 noiembrie).

Ce a declarat Adrian Porumboiu despre penalty-ul Lituaniei

În al patrulea minut al partidei, Lasickas a centrat din flancul stâng, iar balonul l-a lovit în braț pe Andrei Rațiu, aflat la marginea careului.

Centralul scoțian Nick Walsh a arătat spre punctul cu var, în ciuda protestelor lui Nicolae Stanciu, căpitanul echipei naționale.

După câteva minute de deliberări, Walsh a fost chemat la monitorul VAR, unde a revăzut faza, însă a decis să dicteze penalty pentru lituanieni. Kucys a profitat de șansa ivită și l-a învins pe Florin Niță de la 11 metri.

Adrian Porumboiu a oferit o reacție, explicând că nu ar fi trebuit să se acorde lovitură de pedeapsă la faza respectivă. "Niciodată!" (n.r. nu a fost penalty), a spus Adrian Porumboiu, potrivit gsp.ro.