Romania - Lituania Victor Piturca Nationala Victor Pițurcă / Captură PRO TV
Data publicarii: Vineri 13 Septembrie 2024, 13:03
Data actualizarii: Vineri 13 Septembrie 2024, 13:02

România - Lituania s-a încheiat 3-1.

Tricolorii au primit vizita lituanienilor în Ghencea luni, în Grupa 2 a urnei C din Nations League. La capătul celor 90 de minute, selecționata lui Mircea Lucescu a înregistrat a doua victorie în competiție, după ce în prima rundă a câștigat la Priștina cu 3-0, în fața reprezentativei din Kosovo.

În minutul 79 al meciului, Lituania a înscris pentru 2-1, doar că arbitrajul video a intervenit: după analiza VAR, ”centralul” a fost chemat la monitor și a decis invalidarea reușitei, după un fault comis la Ștefan Târnovanu.

Victor Pițurcă, fost selecționer al României, e de părere că golul a fost anulat pe nedrept. De asemenea, Pițurcă și-a expus punctul de vedere și la adresa loviturii de la 11 metri obținută de tricolori în minutul 85, când Ianis Hagi a căzut în careu.

”Ei au dat un gol valabil. Golul a fost perfect valabil, dar poate mai marcam noi de două ori. Nu a fost chiar din mâinile lui Târnovanu, că mingea a plecat un centimetru, doi. Altfel, nu putea să o lovească atacantul. Trebuia validat golul, eu așa cred.

Bine, nu puneți faza cu penalty-ul, că ăsta e un penalty care nu se dă nici la liga a cincea. Penalty? Cum să fie penalty? El n-a căzut când l-a atins fundașul, a căzut după, asta vede oricine. Nici în campionatul nostru nu am văzut un asemenea penalty.

Dacă eram selecționer, spuneam că, dacă arbitrul a dat penalty, înseamnă că e. Dacă Ianis nu cădea la faza asta, îl certam”, a spus Victor Pițurcă, potrivit DigiSport.