'Zidane' joaca pentru Romania! Tactica din care Bosnia nu a inteles NIMIC! 5 concluzii dupa meciul care il duce SIGUR pe Mutu iar la Euro

Zidane joaca pentru Romania! Tactica din care Bosnia nu a inteles NIMIC! 5 concluzii dupa meciul care il duce SIGUR pe Mutu iar la Euro Nationala

Lucescu a batut Bosnia si a scapat de demitere. Olaroiu, Hagi si Boloni sunt pe HOLD!

Meciul vietii lui Razvan Lucescu s-a terminat perfect pentru Romania. 3-0 cu Bosnia. Vedetelor Dzeko, Pjanic si Misimovic nu le vine sa creada ce au patit la Bucuresti!

Zidane Sanmartean
Jucatorul lui FC Vaslui aduna complimente justificate dupa meciul fantastic de pe Giulesti. Omul dat afara de Halagian de la Bistrita pentru ca era prea tehnic si-a asteptat momentul in spatele unei cariere care l-a adus aproape de retragere in urma cu un an. Scenariul trist s-a rescris in ultima clipa. Porumboiu l-a luat de la Gloria, iar jocul lui Sanmartean a dat inapoi din increderea investita. 3 iunie 2011. Romania - Bosnia. Sanmartean e titular. Face totul in stanga. Lucescu vede ca Pjanici nu coboara cu Rat si ca Romania poate speula superioritatea numerica. Lucian tine mingea fara probleme, ii lasa inspirat lui Rat la urcarile din spate si il scoate din joc pe fundasul lateral cu miscarea permanenta catre centrul terenului. Sanmartean are 45 de minute perfecte. Ramane singur cu poarta dupa o actiune incredibila, in care s-a facut ca nu-si vede adversarii, dar golul se opreste in bara. In minutu 63, Lucescu il scoate pentru a avea timp suficient sa-i spuna cat de bine a jucat. Nu mai erau decat 30 de minute.

Sapunaru = Romania
Campion absolut cu Porto, Cristi Sapunaru s-a intors in Giulesti sa le dea inapoi fanilor Rapidului fularul care i-a adus langa trofeul Europa League. Sapunaru s-a batut cu Romania in scandarile tribunei si ar fi putut sa incheie meciul cu un record perfect. A luat mingea in prelungiri pentru penalty-ul care ar fi adunat mai multa umilinta pe tabela, dar a tras in Hasagic, plecat dupa minge la fel de nenatural ca la jocurile pe consola.

Lectia tribunei pline
Giulestiul s-a umplut in limitele capacitatii admise. Peluza a adaptat scandarile favorite ale fanilor Rapidului cu numele national si nu a tacut decat la golul anulat al lui Misimovic. La tribuna a doua, suporterii lui Dinamo au pus albastru si galben peste culorile clubului lor si s-au reunoscut romani. Atmosfera l-a facut pe Mutu sa ceara la final ca toate meciurile din Bucuresti ale nationalei sa se dispute in Giulesti. Apoi, le-a arunat provocarea ultrasilor Stelei, care inca sarbatoresc victoria din Cupa. Dupa ce l-au oprit pe Torje cu o torta aruncata din peluza in finala de la Brasov, dinamovistii au mai incercat un gest inexplicabil. La 3-0, au vrut sa inverseze tabela. Cateva scaune au zburat in teren, dar arbitrii suedezi erau prea atenti la meci.

Cum a jucat Romania
Bourceanu l-a facut pe Papp sa nu simta emotia unui joc atat de important. L-a urmarit atent pe Gattuso si i-a adaptat rolul. Atent, nepretentios atunci cand are mingea, agresiv pana la cartonas cand cauta sa recupereze posesia, inchizatorul Timisoarei a inchis zona din fata fundasior centrali. N-a avut probleme cu urcarile lui Misimovici, care a jucat pe loc. Tamas si Papp n-au aflat ca Dzeko joaca la Manchester City. Dupa cum a jucat in Giulesti, nimeni nu l-ar fi crezut, oricum. Atacantul de 35 de milioane de euro a fost incapabil sa se intoarca si sa para periculos in pozitii regulamentare. Din offside, a dat un assist pentru golul anulat al lui Misimovic.In benzi, Romania a jucat inteligent si imprevizibil. Folosit in stanga, Sanmartean a tinut sa-i dribleze si pe bosniacii din centru. Rahimic deja vrea sa-si schimbe postul de baza. Profitand de faptul ca sprinturile spre defensiva ale lui Pjanic se opreau dupa cel mult 20 de metri si ca Mujdza fuge dupa sanmartean in centru, Rat a fost liber sa dea 3 pase de gol. Din pacate, pe prima n-au ajuns-o nici Mutu, nici Marica, in minutul 11. Muresan s-a impus usor in centru, a avut timp sa creeze, a avut un gol anulat si un sut prins greu de Hasagic.

Un milion, doua milioane... Torje
Torje inca plange dupa finala de Cupa cu Steaua. Anuntat ca viitorul i se decide in tribuna, unde mai multi scouteri au venit sa-l urmareasca, mijlocasul lui Dinamo a parut preocupat sa numere milioanele pe care le va aduce clubului. A ramas de doua ori singur cu Hasagic, dar n-a reusit sa treaca mingea de portarul Bosniei. Chiar daca Mutu si Marica au inceput meciul uitandu-se in dreapta pentru a astepta assistul, Torje i-a obligat sa-si reconsidere atentia. In stanga, Sanmartean si Rat au fost oamenii decisivi pentru Romania.