VIDEO Franța, DEZASTRU cu Italia în Liga Națiunilor! Kylian Mbappe a primit nota 3, notă mare față de alți coechipieri

kylian mbappe Bradley Barcola Federico Dimarco nationala frantei nationala Italiei Nations League
Data publicarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 09:22
Data actualizarii: Sambata 07 Septembrie 2024, 09:28

Naționala antrenată de Didier Deschamps s-a făcut de râs pe ”Parc des Princes”.

Echipa naţională a Italiei a învins vineri seara, în deplasare, scor 3-1, echipa naţională a Franţei, într-un meci din grupa A2 a Ligii Naţiunilor disputat pe stadionul ”Parc des Princes” din Paris.

Chiar dacă Bradley Barcola a marcat în secunda 13 cel mai rapid gol din istoria Les Bleus, italienii nu au depus armele şi au egalat prin Federico Dimarco (minutul 30), iar după pauză au preluat conducerea prin Davide Frattesi (50).

Giacomo Raspadori a stabilit rezultatul meciului, cu un gol marcat în minutul 74, şi Italia păşeşte cu dreptul în noua ediţie a Ligii Naţiunilor.

A plouat cu note de 2 și 3 după Franța - Italia 1-3

FootMercato i-a desființat pe internaționalii francezi titulari: starul Kylian Mbappe a primit nota 3, Antoine Griezmann - 2,5, Youssouf Fofana - 2!

Nota 3 au mai primit fundașii Konate, Saliba și Clauss, plus Kante!

Unicul care nu s-a făcut de râs a fost marcatorul Bradley Barcola, notat cu 6,5: ”singurul capabil să facă diferența din rândul tricolorilor”.

Lituania - Cipru 0-1 în grupa României

Selecţionata Lituaniei, viitoarea adversară a României, a fost învinsă acasă de Cipru cu scorul de 1-0, vineri seara, într-un meci din eşalonul al treilea valoric al Ligii Naţiunilor la fotbal.

Unicul gol al partidei a fost înscris de Ioannis Pittas (34) în poarta lui Edvinas Gertmonas (Universitatea Cluj).

Selecţionerul Edgaras Jankauskas a aliniat echipa: Edvinas Gertmonas - Pijus Sirvys (Gytis Paulauskas, 70), Kipras Kazukolovas, Edvinas Girdvainis, Artemijus Tutyskinas, Justas Lasickas - Vykintas Slivka, Modestas Vorobjovas (Ovidijus Verbickas, 86), Giedrius Matulevicius (Tomas Kalinauskas, 61) - Armandas Kucys, Artur Dolznikov (Valdas Paulauskas, 86).

Rezultatele de vineri din UEFA Nations League

Liga A

Grupa a 2-a

Belgia - Israel 3-1

Au marcat: Kevin De Bruyne 21, 52 - penalty, Youri Tielemans 48, respectiv Timothy Castagne (autogol) 36.

Lois Openda (Belgia) a ratat un penalty în min. 56 (a apărat Yoav Gerafi).

Franţa - Italia 1-3

Au marcat: Bradley Barcola 1, respectiv Federico Dimarco 30, Davide Frattesi 51, Giacomo Raspadori 74.