Istvan Kovacs a primit o notă de 6,5 din partea publicației croate Sportske Novosty, după meciul Croația - Scoția (2-1).

Centralul român a fost protagonistul a mai multe faze controversate în timpul partidei disputate pe stadionul „Maksimir” din Zagreb. Deși a condus jocul cu autoritate, Kovacs a fost criticat pentru câteva decizii luate la unele faze ce ar fi putut influența rezultatul final.

Kovacs a arbitrat meciul Croația - Scoția, 2-1

Cel mai important moment al partidei a fost refuzarea unui penalty pentru Croația, în urma unui contact între portarul scoțian și Matanovic, petrecut în minutul 60.

De asemenea, asistentul român, George Florin Neacșu, a fost implicat în două situații controversate. În primul rând, el nu a semnalizat un ofsaid, în minutul 78, într-o fază la care Scoția putea marca, însă a fost salvat de Christie, care a trimis pe lângă poartă. Apoi, în prelungiri, nu a văzut un ofsaid la un gol scoțienilor, însă eroarea a fost reparată în camera VAR.

Croația și Scoția fac parte din Grupa A1, în Liga A, din UEFA Nations League, alături de Portugalia și Polonia.

După primele trei etape, Croația ocupă locul al doilea în grupă, după Portugalia, cu șase puncte, în timp ce Scoția este pe ultimul loc, fără vreun punct acumulat.