FOTO Kosovo a spulberat-o pe Cipru în grupa României din Nations League + Cele două bannere care au întrerupt meciul în prima repriză

kosovo Cipru Nations League Nations League
Data publicarii: Luni 09 Septembrie 2024, 21:12
Data actualizarii: Luni 09 Septembrie 2024, 21:20

Cipru și Kosovo s-au întâlnit luni seară de la ora 19:00.

Cele două naționale s-au confruntat pe ”AEK Arena” din Larnaca, în a doua rundă din Grupa 2 a Ligii C din Nations League. La capătul celor 90 de minute, Kosovo s-a impus categoric cu 4-0.

Vedat Muriqi a deblocat tabela de marcaj în minutul 9 după ce a fructificat o lovitură de la 11 metri, ca 12 minute mai târziu să majoreze diferența din pasa lui Donat Rrudhani.

În minutul 33, Muriqi i-a cerut arbitrului să oprească meciul după ce a sesizat două bannere în tribună: ”Kosovo e Serbia” și ”Cipru e Grecia”, scrise cu un font nazist. Poliția a intervenit și a scos bannerele de pe teren, iar partida a continuat.

Sursă Foto: Koha

În actul secund, Kosovo a dus scorul la 3-0 în minutul 48, grație reușitei lui Albion Rrahmani, fostul jucător de la Rapid. În minutul 55, Lumbardh Dellova a închis tabela de marcaj la 4-0.

• România - Lituania, al doilea meci al zilei din Grupa 2 a Ligii C din Nations League, e de la ora 21:45 pe stadionul ”Steaua” din Ghencea. Partida va putea fi urmărită în format LIVE TEXT și pe www.sport.ro, cât și pe Facebook Sport.ro