”Kylian Mbappe nu ar trebui să fie în lotul lui Didier Deschamps pentru următoarele meciuri ale Franței”, titrează joi la prânz L'Equipe, care detaliază:

”Căpitanul Franței, Kylian Mbappé, nu este așteptat să facă parte din lotul de 23 de fotbaliști al lui Didier Deschamps pentru UEFA Nations League, care va fi anunțat joi.

Este puțin probabil să fie inclus în lotul de 23 al Franței, în ciuda revenirii în acțiune cu Real Madrid în Liga Campionilor, miercuri, în înfrângerea 0-1 cu Lille.

Tendința puternică este ca selecționerul, în acord cu jucătorul și, probabil, cu Real, să-și lase căpitanul să-și continue recuperarea la Madrid în timpul pauzei internaționale, după ce Kylian a suferit o leziune minoră la tendonul gambei stângi împotriva lui Alavés în La Liga, pe 24 septembrie.

Prin urmare, echipa Franței se va deplasa fără el la Budapesta pentru a înfrunta Israelul pe 11 octombrie și apoi la Bruxelles pentru a înfrunta Belgia în Liga Națiunilor pe 14 octombrie.

Mbappé nu este așteptat să joace sâmbătă împotriva lui Villarreal în La Liga”.

4, stai jos! Nota lui Mbappe + cum a fost descris francezul după eșecul din UCL

Revenit din accidentarea la tendon, care l-a ținut pe bancă la remiza din campionat (1-1 vs. Atletico Madrid), Kylian Mbappe a fost introdus abia în actul secund al partidei cu Lille de la ”masa bogaților”.

Carlo Ancelotti a apelat la serviciile starului francez din minutul 57, moment în care Real Madrid a efectuat două schimbări: Mbappe, în locul lui Eder Militao & Luka Modric în locul lui Endrick.

După ce a bifat 34 de minute și a înregistrat 17 atingeri, Mbappe a fost notat cu 4 în urma evoluției din UEFA Champions League, de către jurnaliștii spanioli de la Marca.

”Vine pe teren în minutul 57. Pierde mingea periculos și gazdele sunt aproape să înscrie golul doi. Era dornic să se întoarcă acasă, dar s-a trezit tot timpul fără ritm și fără idei de joc.

O mulțime de mingi lungi la care nu a reușit să ajungă. Nu este punctul lui forte, dar trebuie să lupte pentru ei în cazul în care flautul sună bine”, au punctat ibericii.