VIDEO Moldova a comis-o în final și acum tremură în Liga Națiunilor! Ce s-a întâmplat în meciul cu Malta

Moldova a comis-o în final și acum tremură în Liga Națiunilor! Ce s-a întâmplat în meciul cu Malta Nations League

Duminică s-au desfășurat mai multe partide din UEFA Nations League.

”Naționala de fotbal a Moldovei nu a reușit să câștige în devans grupa D2 a Ligii Națiunilor cu o etapă înainte de finalul competiției”, titrează Federația Moldovenească de Fotbal.

Tricolorii de peste Prut au cedat duminică în Malta cu țara gazdă, scor 0-1, încasând singurul gol din lovitură de la 11 metri cu 3 minute înainte de final.

În prelungirile partidei, maltezii au ratat un alt penalty. Moldova va juca ultimul meci în Andorra, pe 16 noiembrie.

La naţionala Moldovei, mijlocaşul Vadim Raţă (Universitatea Cluj) a evoluat 87 de minute, fiind înlocuit cu atacantul Virgiliu Postolachi (CFR Cluj).

Vitalie Damaşcan (ex-Sepsi OSK, FC Voluntari) a evoluat şi el 55 de minute, iar atacantul Maxim Cojocaru (Oţelul Galați) a intrat la pauză. Daniel Danu (Chindia Târgovişte) a fost rezervă.

Malta - Moldova 1-0 (VIDEO de la minutul 17:30)

A marcat: Teddi TEUMA (87-pen.)

Penalty ratat: Teddi TEUMA (90+5)

13 octombrie 2024. Ta Qali. Stadionul Național. Spectatori: 5 754

Arbitru: John BROOKS.Asistenți: Simon BENNET, Daniel ROBATHAN. Al 4-lea oficial: Sam BARROTT (toți - Anglia)

Cartonașe galbene: Kurt SHAW (29), Gabriel MENTZ (39), Joseph MBONG (70) / Oleg REABCIUK (30), Maxim COJOCARU (51), Mihail CAIMACOV (62)

MALTA: 1.Henry BONELLO, 2.Jean BORG, 3.Ryan CAMENZULLI, 4.Gabriel MENTZ (22.Zach MUSCAT, 90+2), 5.Kurt SHAW (23.Luke TABONE, 90+2), 6.Matthew GUILLAUMIER (c), 7.Joseph MBONG, 8.Paul MBONG (14.Alexander SATARIANO, 71), 10.Teddi TEUMA, 11.Luke MONTEBELLO (9.Kemar REID, 46), 19.Trent BUHAGIAR (13.Basil TUMA, 46)

Rezerve: 12.Matthew GRECH, 16.Rashed AL-TUMI, 15.Ryan SCICLUNA, 17.Nicolai MUSCAT, 18.Jurgen DEGABRIELE, 20.Adam OVEREND, 21.Dunstan VELLA.

Antrenor: Davide MAZZOTTA

MOLDOVA: 1.Dumitru CELEADNIC, 2.Oleg REABCIUK, 4.Vladislav BABOGLO, 6.Denis MARANDICI (13.Maxim COJOCARU, 46), 7.Artur IONIȚĂ (16.Victor STÎNĂ, 77), 10.Vitalie DAMAȘCAN (19.Dmitri MANDRÎCENCO, 55), 11.Mihail CAIMACOV, 14.Artur CRĂCIUN, 15.Victor MUDRAC, 20.Sergiu PLĂTICĂ, 22.Vadim RAȚĂ (c) (17.Virgiliu POSTOLACHI, 87)

Rezerve: 12. Cristian AVRAM, 23.Nicolai CEBOTARI, 3.Dan PUȘCAȘ, 4.Andrei MOTOC, 18.Danile DANU, 21.Cristian DROS

Antrenor: Serghei CLEȘCENCO