România și Kosovo, victorii la scor în Liga Națiunilor! Rezultatele și marcatorii din meciurile de luni

Romania kosovo Liga Natiunilor Mircea Lucescu Nations League Nations League Valentin Mihăilă / Foto - Gabriel Chirea
Data publicarii: Marti 10 Septembrie 2024, 00:50
Data actualizarii: Marti 10 Septembrie 2024, 00:54

UEFA Nations League a oferit meciuri captivante în seara de luni spre marți.

România are parte de un start bun în UEFA Nations League, iar primele rezultate ne ajută serios pentru preliminariile CM 2026. Sport.ro vă prezintă toate rezultatele din cadrul Ligii Naționilor, alături de marcatorii din partidele disputate luni.

Rezultatele din Liga A! Franța și Italia jubilează

Franța – Belgia 2-0

• Valentin Mihăilă / Foto - Gabriel Chirea

Franța a obținut o victorie confortabilă în fața Belgiei, cu 2-0, grație golurilor marcate de Kolo Muani și Ousmane Dembele. Echipa franceză a dominat partida și a arătat o formă solidă în această competiție.

Israel – Italia 1-2

Italia a câștigat meciul din deplasare împotriva Israelului, cu 2-1. Davide Frattesi a deschis scorul pentru Italia, Moise Kean a dublat avantajul. Selecționata Israelului a reușit să înscrie în minutul 90 prin Mohammed Abu Fani, dar a fost prea târziu pentru o "remontada".

Rezultatele din Liga B! Țara Galilor, "dublă" în trei minute / Sesko, hattrick cu Kazakshstan

Muntenegru – Țara Galilor 1-2

Țara Galilor a obținut o victorie în deplasare, cu 2-1, în fața Muntenegrului. Golurile galezilor au fost reușite de Kieffer Moore și Harry Wilson, în timp ce pentru Muntenegru a marcat Driton Camaj. Britanicii au înscris ambele "boabe" în primele trei minute ale partidei.

Norvegia – Austria 2-1

Norvegia a reușit să învingă Austria cu 2-1. Felix Myhre a deschis scorul în minutul nouă, dar egalarea avea să vină doar 28 minute mai târziu, prin golul marcat de Marcel Sabitzer. Erling Haaland a stabilit scorul final și a înghețat tabela în minutul 80.

Slovenia – Kazakhstan 3-0

Slovenia a dominat partida împotriva Kazakhstanului și a câștigat lejer cu 3-0. Toate golurile au fost înscrise de Benjamin Šeško, care va lua mingea acasă cu el.

Turcia – Islanda 3-1

Turcia a câștigat meciul împotriva Islandei cu 3-1, grație "triplei" reușite de Kerem Akturkoglu. Pentru Islanda a marcat Victor Palsson.

Rezultatele din Liga C! România și Kosovo, victorii la scor

Cipru – Kosovo 0-4

Kosovo a obținut o victorie impresionantă în deplasare, cu 4-0, în fața Ciprului. Golurile au fost marcate de Albion Rrahmani, Vedat Muriqi (de două ori) și Lumbardh Dellova.

România – Lituania 3-1

România a învins Lituania cu 3-1, într-un meci în care golurile au fost marcate de Valentin Mihăilă, Răzvan Marin și Alexandru Mitriță pentru tricolori. Pentru Lituania a punctat Armandas Kucys.

Clasamentul în grupa României din Liga Națiunilor după două etape

• 1. România - 6p (6-1)
  • 2. Kosovo - 3p (4-3)
  • 3. Cipru - 3p (1-4)
  • 4. Lituania - 0p (1-4)

Ce urmează pentru România

După meciul din Ghencea cu Lituania, România are alte patru partide programate în Nations League, după cum urmează:

• 12 octombrie, ora 21:45: Cipru - România
  • 15 octombrie, ora 21:45: Lituania - România
  • 15 noiembrie, ora 21:45: România - Kosovo
  • 18 noiembrie, ora 21:45: România - Cipru