Spania a umilit-o pe Elveția în 10 oameni în Nations League! Rezultatele și marcatorii din meciurile de duminică

Nations League Cristiano Ronaldo Elvetia Portugalia Spania Nations League
Data publicarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 23:45
Data actualizarii: Duminica 08 Septembrie 2024, 23:45

Duminică a fost o zi plină pentru iubitorii "Sportului rege".

Într-o seară de sâmbătă plină de fotbal de calitate în UEFA Nations League, Spania a oferit un spectacol sportiv, în timp ce alte meciuri din League C și D au adus surprize interesante.

Rezultatele din Liga A! Spania s-a distrat cu Elveția în 10 oameni

Danemarca – Serbia 2-0

Danemarca a reușit o victorie clară împotriva Serbiei, cu 2-0, grație golurilor marcate de Albert Gronbaek și Yussuf Poulsen. Echipa daneză a fost superioară pe teren și a demonstrat o dominare completă în această întâlnire.

Croația – Polonia 1-0

Croația a obținut o victorie strânsă în fața Poloniei, cu 1-0. Golul victoriei a fost marcat de Luka Modric în minutul 52, care a asigurat astfel trei puncte valoroase pentru echipa croată.

Elveția – Spania 1-4

Spania a reușit să învingă Elveția cu 4-1, într-un meci în care ibericii jucat în 10 oameni încă din minutul 20. Pentru Spania au marcat Joselu, Ferran Torres și Fabian Ruiz ('dublă'), în timp ce pentru Elveția a punctat Zeki Amdouni.

Portugalia – Scoția 2-1

Portugalia a câștigat meciul cu Scoția cu 2-1, într-un meci în care Scott McTominay a deschis scorul pentru Scoția în minutul 7. Bruno Fernandes a egalat pentru Portugalia, iar Cristiano Ronaldo a marcat golul victoriei în minutul 88 și le-a asigurat astfel lusitanilor cele trei puncte.

Rezultatele din Liga C! Suedia, victoria la scor de neprezentare cu Estonia

Luxemburg – Belarus 0-1

Belarus a obținut o victorie scurtă în deplasare, cu 1-0, în fața Luxemburgului, prin golul reușit de Valeriy Gromyko în minutul 76.

Bulgaria – Irlanda de Nord 1-0

Bulgaria a câștigat meciul cu Irlanda de Nord cu 1-0, grație unui gol al lui Kiril Despodov în minutul 40.

Slovacia – Azerbaidjan 2-0

Slovacia a învins Azerbaidjan cu 2-0, prin reușitele lui Ondrej Duda și David Strelec, consolidându-și poziția în grupă.

Suedia – Estonia 3-0

Suedia trecut fără probleme de Estonia, scor de neprezentare: 3-0. Golurile au fost marcate de Alexander Isak și Viktor Gyokeres ('dublă').

Meci cu patru goluri marcate în Liga D!

Gibraltar – Liechtenstein 2-2

Gibraltar și Liechtenstein au încheiat meciul la egalitate, 2-2, într-un duel echilibrat. Golurile pentru Gibraltar au fost marcate de Liam Walker și James Scanlon, în timp ce Liechtenstein a punctat prin Ferhat Saglam și Nicolas Hasler.