Spania mai are un giuvaier! Diego Simeone l-a făcut să plângă și l-a exilat, dar acum a marcat 4 goluri într-o repriză la națională Nations League

Spania propune tot mai mulți fotbaliști tineri de mare perspectivă în ultima perioadă, iar acum putem adăuga un nou nume pe această listă.

Samuel Omorodion Aghehowa (20 de ani) a uimit pe toată lumea în ultimul joc al reprezentativei U21. Samu a marcat patru goluri în prima repriză a meciului cu Malta U21, din preliminariile EURO 2025. Ibericii s-au impus în final cu 6-0.

Spania mai are un giuvaier: Samuel Omorodion Aghehowa

Ambiția lui Samuel Omorodion atinge cele mai înalte cote. El s-a născut în 2004, în orașul Melilla. Această localitate se află în Africa, dar în realitate este o comunitate autonomă a Spaniei.

Samuel a devenit cetățean spaniol după ce mama lui, Edith, a traversat întreg continentul pentru a naște acolo. Aceasta a parcurs peste 3500 de kilometri, în a opta lună de sarcină, din dorința ca Samuel să se nască într-o lume mai bună. Tânărul fotbalist a copilărit într-o tabăra de refugiați din zonă, în cort, până când părinții lui au strâns bani pentru a părăsi acel loc.

Samuel Omorodion s-a școlit în academia clubului Granada, iar în august 2023 a prins un transfer de răsunet. Atletico Madrid a plătit 6 milioane de euro pentru aducerea, sa iar atacantul părea că va deveni noul star de pe Metropolitano. Numai că acest lucru nu s-a întâmplat.

Atletico Madrid l-a exilat

Samuel Omorodion nu s-a acomodat deloc la Atletico. El a declarat în mai multe interviuri că niciodată nu a primit încredere din partea antrenorilor și că mereu i s-a transmis că nu se ridică la nivelul așteptărilor.

"La Atletico m-am antrenat mereu separat, nu eram niciodată alături de grup. Încercam să mă antrenez bine, dar nu mă puteam concentra. Nimeni nu vorbea cu mine acolo.

A fost o perioadă foarte dificilă. În fiecare noapte plângeam, la fel făceau și cei din familia mea. Acum îi mulțumesc lui Dumnezeu că am găsit în scurt timp o cale de ieșire, cred că venirea la Porto a fost cea mai bună decizie", a spus Samuel, citat de beIN Sports.

Samuel Omorodion nu a apucat să joace niciun minut pentru Atletico Madrid. El a fost cedat anul trecut sub formă de împrumut la Deportivo Alaves, iar în vara acestui an a fost vândut la FC Porto. Managerul Diego Simeone nu a dorit să-l mai păstreze. Lusitanii au plătit 15 milioane de euro pentru Samuel, astfel că a fost o afacere bună pentru Atletico.

Campion olimpic la Paris

Samu a câștigat în acest an primul său titlu din carieră. Atacantul a obținut medalia de aur, alături de echipa olimpică a Spaniei, la JO 2024 de la Paris. El a marcat un gol în cadrul competiției.

Și la FC Porto are parte de un start perfect de sezon. Samu a marcat șapte goluri în primele lui șapte apariții! Acum a impresionat și la reprezentativa U21 a Spaniei, astfel că presa iberică l-a adus în lumina reflectoarelor.

Samuel Omorodion mai are contract cu FC Porto pânâ în 2029. Dacă va continua să joace la acest nivel, el ar putea debuta și pentru naționala de seniori a Spaniei până la finalul sezonului.