VIDEO Știm primele echipe calificate în sferturile de finală ale UEFA Nations League!

Știm primele echipe calificate în sferturile de finală ale UEFA Nations League! Nations League

Marți seara s-au disputat ultimele întâlniri din cadrul etapei cu numărul 4 din Liga Națiunilor.

Spania, campioana europeană en titre, s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Naţiunilor la fotbal, după ce a dispus de Serbia cu scorul de 3-0.

Aymeric Laporte (5), Alvaro Morata (65) şi Alex Baena (77) au marcat golurile, același Alvaro Morata ratând şi un penalty (54), în timp ce sârbii au încheiat meciul în zece jucători după eliminarea lui Strahinja Pavlovic (76).

La iberici a intrat pe final, în minutul 82, și fostul dinamovist Aleix Garcia (foto), acum la Bayer Leverkusen, campioana Germaniei.

Anterior, Germania obținuse și ea calificarea în sferturi după victoria de luni seara, 1-0 cu Olanda.

Din Liga A mai sunt de disputat două etape, în a doua jumătate a lunii noiembrie.

Rezultatele și marcatorii din meciurile de marţi din UEFA Nations League

Liga A

Grupa 1

Polonia - Croaţia 3-3

Au marcat: Piotr Zielinski 5, Nicola Zalewski 45, Sebastian Szymanski 68, respectiv Borna Sosa 19, Petar Sucic 24, Martin Baturina 26.

Cartonaş roşu: Dominik Livakovic (Croaţia) 76.

Spania - Serbia 3-0

Au marcat: Aymeric Laporte 5, Alvaro Morata 65, Alex Baena 77.

Alvaro Morata a ratat un penalty în min. 54.

Cartonaş roşu: Strahinja Pavlovic (Serbia) 76.

Elveţia - Danemarca 2-2

Au marcat: Remo Freuler 26, Zeki Amdouni 45+1 - penalty, respectiv Gustav Isaksen 27, Christian Eriksen 69.

Kosovo - Cipru 3-0

Au marcat: Amir Rrahmani 30, Ermal Krasniqi 52, Emir Sahiti 71.

Lituania - România 1-2

Au marcat: Armandas Kucys 7 - penalty, respectiv Răzvan Marin 18 - penalty, Denis Drăguş 65.

Belarus - Luxemburg 1-1

Au marcat: Serghei Politevici 54, respectiv Gerson Rodrigues 78 - penalty.

Valeri Gromîko (Belarus) a ratat un penalty în min. 11.

Irlanda de Nord - Bulgaria 5-0

Au marcat: Isaac Price 15, 29, 81, Dimităr Mitov (autogol) 32, Josh Magennis 89.

Kiril Despodov (Bulgaria) a ratat un penalty în min. 44.

Clasament

1 Irlanda de Nord 4 2 1 1 7-1 7

2 Belarus 4 1 3 0 2-1 6

3 Bulgaria 4 1 2 1 1-5 5

4 Luxemburg 4 0 2 2 1-4 2

Liga Naţiunilor 2024/25 va avea efect direct şi asupra preliminariilor europene pentru Cupa Mondială din 2026. Cele mai bune patru câştigătoare de grupe din Liga Naţiunilor, exceptând echipele care au încheiat pe primele două locuri în grupele din preliminarii, vor participa la meciurile de baraj pentru CM 2026, alături de toate cele 12 echipe de pe locul secund din preliminariile clasice, informează Agerpres. Astfel, vor rezulta patru play-off-uri, fiecare cu câte patru echipe, ce se vor disputa în sistem semifinale-finală, urmând a se stabili ultimele patru naţionale europene participante la Cupa Mondială din Statele Unite ale Americii, Mexic şi Canada.