CSM Oradea a debutat cu o victorie în Grupa A a Ligii Campionilor la polo pe apă masculin, 11-10 (5-2, 2-1, 4-5, 0-2) cu echipa germană Waspo Hannover 1898, marţi seara, în deplasare.

Orădenii, medaliaţi cu bronz în ediţia trecută a Superligii Naţionale, au început în forţă, iar avantajul obţinut în primul sfert (5-2) s-a dovedit a fi decisiv în cele din urmă.

CSM Oradea a condus tot meciul, dar pe final echipa gazdă s-a apropiat ameninţător.

Waspo Hannover - CSM Oradea 10-11: ”Senzațional!”

Pentru orădeni au înscris Ivan Gusarov (3 goluri), David Belenyesi (2), Filip Gardasevic (2), Flavius Nichita Ilisie (1), Levente Vancsik (1), Tommaso Stefan Insinna (1) şi Tiberiu Negrean (1).

Golurile gazdelor au fost reuşite de Antonio Buha (3), Lukas Kuppers (2), Denis Strelezkij (2), Marko Macan (1), Aleks Sekulic (1), Nikola Milardovic (1).

”SENZAȚIONAL!

Victorie mare obținută în Germania!

Ne întoarcem acasă cu toate punctele în buzunar și ne focusăm pe următorul joc internațional”, a reacționat CSM Oradea.

VK Novi Beograd - Steaua 11-7 după ce ”militarii” au condus cu 3-0

În celălalt meci al grupei, tot marţi seara, VK Novi Belgrad a învins-o pe teren propriu pe CSA Steaua Bucureşti 11-7 (3-3, 1-1, 2-2, 5-1).

”Meci foarte bun făcut de Steaua București la debutul în grupele Ligii Campionilor. La Belgrad, campioana României a condus cu 3-0 în startul jocului și a terminat primele trei sferturi la egalitate cu Novi Beograd: 6-6 (3-3, 1-1,2-2).

Din păcate, în ultimele 8 minute, campioana Serbiei și-a impus jocul, experiența mai mare s-a făcut simțită, iar belgrădenii s-au impus cu 11-7.

Au marcat pentru Steaua: Vlad Georgescu 2, Nebojsa Vuskovic 2, Silvian Colodrovschi 2 și Tudor Fulea 1”, a postat Steaua București.

Pe 15 octombrie, în etapa a doua, se vor juca partidele Steaua - Waspo Hannover 1898 şi CSM Oradea - VK Novi Belgrad.

Info: Agerpres, CSM Oradea, Steaua București