De Villiers si Coma, campioni la Dakar! Romanul Romeo Duicu a terminat pe locul 62 la moto

Dakarul si-a desemnat noii campioni: sud-africanul De Villiers - la auto si spaniolul Coma - la moto sunt marii castigatori ai cursei. Romeo Duicu e singurul roman care a rezistat pana la final - a terminat pe locul 62 la moto.
Daca la moto, spaniolul Coma a dominat cursa de la cap la coada si a castigat cu un avans de o ora si 25 de minute fata de locul 2, la auto, sud-africanul De Villiers a fost marele norocos din Argentina si Chile.

Sud-africanul a scapat pana la final de doi dintre cei mai tari adversari: Sainz a abandonat, iar Al Attiyah a fost eliminat.

Cu 4 victorii de etapa, De Villiers a castigat cursa cu un avans de doar 9 minute.

Duicu e singurul roman care a reusit sa incheie Dakarul - a terminat pe 62 la clasa moto, cu 24 de ore intarziere fata de lider.