Debut cu dreptul la CE a Natiunilor: Spania 10-19 Romania

Debut cu dreptul la CE a Natiunilor: Spania 10-19 Romania Rugby
Romania a trecut cu bine de primul meci de la CEN si a debutat cu dreptul in campania de calificare pentru Cupa Mondiala din 2011.
Scor final: Spania - Romania 10-19. Romania a castigat asadar primul ei meci din CEN 2009-2010 si a debutat cu dreptul in campania de calificare pentru Cupa Mondiala din 2011.

In Six Nations, Anglia a trecut de Italia cu 36-11 marcand 5 eseuri.

Sunt ultimele secunde ale meciului si Romania conduce in continuare cu 19-10. Spaniolii incearca sa mai reduca din handicap, dar victoria nu s emai pune sub semnul intrebarii.

Intr-un alt meci, Rusia a invins in Portugalia cu 18-14.

Min. 72:

DIN NOU ESEU ROMANIA! A marcat Poparlan pentru echipa noastra dupa o tusa excelent executata si scorul este Spania - Romania 10-19. Mitu a ratat transformarea.

In echipa noastra joaca si Ianus in locul lui Corodeanu

Min 69:

Echipa noastra nu a mai iesit de minute din 22-ul advers, ba chiar a avut un mol care a inaintat pana la doar un metru de eseu. Spaniolii au scapat degajand la intamplare.

Min 68:
Scorul ramane neschimbat: Spania - Romania 10-14. Ne apropiem de ultimele 10 minute ale meciului, minutele decisive.

O veste si din Six Nations: Anglia conduce Italia cu 29-6 in repriza a doua, minutul 60

Min 62:

Spania incearca sa intre cu sutul in 22-ul nostru sperand la un eseu izbavitor. Romania controleaza in continuare jocul

Min 60:

In echipa noastra joaca Beca, intrat taloner in locul lui Teasca, si Poparlan intrat in linia a doua in locul lui Giucal.

Intr-un alt meci din CEN care se joaca la aceasta ora, Portugalia - Rusia este 14-15, dupa ce rusii au avut 15-0.

Min 53:

Catalin Dascalu a fost la un pas de eseu dupa ce a scapat excelent, gramada noastra a fortat apoi de la 5 metri insa Spania a scapat cu mare lupta fara sa primeasca puncte. Romania domina in mod clar cu inaintarea in aceste momente.

Min 51:

Spaniolii au incercat sa transforme dintr-o penalitate de la distanta dar au ratat

Min 50:

Gramada Spaniei incepe sa se resimta si la gazde au inceput schimbarile pe inaintare.

Min 45:

Atacul Romaniei merge pana aproape de eseu dar se fluiera o penalitate in favoarea noastra. se alege transformarea si Mitu marcheaza din nou. Scorul este Spania - Romania 10-14

Min 43:

Echipa noastra urca din nou in atac si forteaza al doilea eseu.

Spaniolii au incercat un dropgol in debutul de meci, insa ratat

A inceput Repriza a doua

Este pauza. Spania - Romania 10-11 dupa o prima repriza disputata, in care am avut si un jucator eliminat temporar.

Min: 38:

Dupa ce a reintrat si Vlaicu echjipa noastra domina clar si avem o penalitate. Mitu transforma cu precizie asa ca scorul este Spania - Romania 10-11

Min 33:
Gramada Romaniei face legea si a luat 4-5 baloane pe repunerea adversarilor. Jumatate le-am pierdut insa in tusa.

Min 25:
Spania a marcat din penalitate la aceeasi faza si acum scorul este Spania - Romania 10-8

Min 21:

Romania joaca in 14 oameni. Florin Vlaicu a primit un cartonas galben dupa un placaj periculos si va sta pe bara 10 minute

Minutul 16:

Spania incepe si ea sa atacesi urca la noi in teren. Spaniolii reusesc sa ajunga langa terenul nostru de tinta de unde marcheaza eseu, pe care il si transforma. Scorul este Spania - Romania 7-8

Minutul 15:
Din nou Mitu marcheaza pentru Romania, de data asta din lovitura de penalitate. Scorul este Spania - Romania 0-8

Minutul 10
: Chiar daca echipa noastra domina si a marcat din start meciul ramane dificil, spaniolii incercand sa reziste tavalugului roman mai ales pe inaintare. Pana acum echipa noastra a atacat permanent.

Minutul 7: Spania inca nu a trecut de centrul terenului si Romania isi continua dominarea.

Minutul 5: ESEU ROMANIA! Echipa noastra a marcat primul eseu al zilei prin Petre Mitu, dupa o gramada impinsa bine de noi. Mitu a luat balonul si s-a dus pana in terenul de tinta. Tot Mitu a ratat transformarea. Scorul este Spania - Romania 0-5

Romania si Spania s-au intalnit ultima data pe 23 februarie 2008, in aceeasi competitie, tricolorii impunandu-se cu 17-11. Cea mai categorica victorie a romanilor a fost 1978 in CE FIRA, scor 74-3.

Celelalte adversare ale Romaniei in aceasta competitie sunt Germania, Rusia, Georgia si Portugalia

"Spania are multe optiuni ca sa castige. Anul trecut am afost aproape de o victorie, acum suntem si mai aproape si putem sa-i invingem pe romani. Daca suntem destepti vom obtine o victorie", a spus Ged Glynn, antrenorul Spaniei.